Moravskoslezský kraj postaví nový domov pro seniory

(Aktualizováno před )

Až 80 seniorů v Kopřivnici najde nové zázemí. Moravskoslezský kraj vyhlásil veřejnou soutěž na projektanta novostavby domova pro seniory. Celkové náklady na stavbu a vybavení nové sociální služby by se mohly vyhoupnout ke 250 milionům korun.

„Už teď místa v domovech chybí. Za nějakých třicet let budou senioři tvořit třetinu populace v našem regionu. Je tedy nutné se na to připravovat už teď. Kopřivnice je jedinou obcí s rozšířenou působností, kde není pobytová služba pro seniory. Jsem proto rád, že se nám s vedením města podařilo najít způsob, jak situaci řešit. Město do projektu vloží pozemky a také budovu, která se stane jakýmsi zázemím domova. Budou v ní kanceláře, ale také kuchyně a prádelna,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

V novém domově budou tři sociální služby. Klasický domov pro seniory, domov se zvláštním režimem zaměřeným na osoby trpící demencemi a odlehčovací služba. „Jak velkou kapacitu bude nový domov mít, upřesní až konečná projektová dokumentace. Zatím by to mělo být asi 80 míst. Studie, kterou jsme zpracovali, počítá s propojením zahrady domova s přilehlým městským domem s pečovatelskou službou. Podpoříme tak komunitní život mezi seniory, což může mít pozitivní vliv na to, jak se budou obyvatelé ve svém novém domově cítit,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Veřejnou zakázku v nadlimitním režimu vyhlásil Moravskoslezský kraj v úterý 6. listopadu 2018. „Investiční náklady na stavbu a vybavení budou téměř 250 milionů korun, peníze půjdou z krajského rozpočtu. Budeme se ale snažit získat také příspěvek od státu. Samotná výstavba by měla být zahájena v roce 2020, termín dokončení předpokládáme v roce 2021. Moravskoslezský kraj bude novou sociální službu provozovat jako svou novou příspěvkovou organizaci. Na provoz domova bude přispívat také město Kopřivnice,“ uzavřel náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz