Moravské zemské muzeum si připomíná 90 let od vzniku expozice

Moravské zemské muzeum má stále co slavit. Letos si připomíná 90 let od vzniku expozice a posléze muzea Člověk a jeho rod, kterou vytvořil Karel Absolon pro Výstavu soudobé kultury v roce 1928. Součástí expozice, později přejmenované na Anthropos, byl také věhlasný model mamuta v životní velikosti. Jeho narozeniny oslaví muzeum v prostorách současného Anhroposu v Pisárkách odpoledním a večerním programem pro děti i dospělé.

Realisticky vyhlížející model mamuta, který údajně organizátoři na přehlídce moc nechtěli, protože svým „pravěkým vzhledem“ nezapadal do prostředí moderního funkcionalistického výstaviště, se okamžitě stal jejím nejpopulárnějším exponátem.

Výstava soudobé kultury, zahájená 26. května 1928 v areálu nového výstaviště, oslavovala úspěchy desetileté Československé republiky. V jednotlivých pavilonech se tak prolínaly a doplňovaly expozice věnované školství, vědě, umění, uměleckému průmyslu, samosprávě, zemědělství a zahradnictví, rádiu a kinu.

V části o člověku a živé přírodě připravil nejprestižnější expozici nazvanou Člověk a jeho rod Karel Absolon, který reprezentoval Moravské zemské muzeum a geografický ústav Karlovy univerzity v Praze. Expozici financoval Tomáš Baťa, věnovala se životu 30 tisíc let staré civilizace lovců mamutů pod Pavlovskými vrchy a díky rekonstrukci mamuta v životní velikosti se stala jednou z nejnavštěvovanějších.

Expozice zůstala zachována i po skončení výstavy, přesunula se i s mamutem do zděného pavilonu země Moravy, mamut se však v průběhu dějinných událostí ztratil. Když byl v 60. letech postaven nový Anthropos, vznikl pro něj také nový 3,5metrový mamut. Ten sice v roce 1969 „prošel ohněm“, když vzplál při filmování, ale byl rekonstruován a láká návštěvníky dodnes. V roce 2002 při jeho další rekonstrukci přibylo k mamutovi mládě, které opět sponzorovali potomci Baťovy rodiny.

Moravské zemské muzeum oslaví mamutovy devadesátiny 1. května v budově Anthroposu a v parku kolem něj. Odpolední program od 14 hodin nejvíc ocení děti i celé rodiny. Dětské muzeum MZM chystá několik stanovišť, kde se bude vzpírat originální mamutí kost, rozdělávat oheň pomocí mechu či lovit mamut oštěpem a lukem. Geocaching uvnitř muzea umožní zvídavým návštěvníkům cestovat historií a poodkrýt příběh Pavilonu Anthropos. Ti nejšikovnější mohou nabyté vědomosti použít k navržení upravené či nové podoby Anthroposu.

„Lidé budou mít také příležitost vyzkoušet si, zda prvomájový polibek pod chobotem mamuta má stejnou sílu jako ten pod rozkvetlou třešní. A překvapením pro všechny, tedy i organizátory, bude nahlédnutí do nitra mamuta pomocí kamery. Ve spolupráci s návštěvníky zanecháme pro další generace v mamutovi vzkazy,“ uvedla mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Večerní program bude v 18 hodin zahájen oficiální gratulací mamutovi, jejíž součástí se stane vyhlášení prvního ročníku soutěže pro mladé archeology o cenu Zlatý mamut. Cílem soutěže je přispět k popularizaci archeologie. Oslavenci poté zahrají violoncellistka Dorota Barová či brněnská rocková kapela Animal Farm. Narozeninové překvapení v podobě světelné show s divadelními efekty u mamuta připravilo Městské divadlo Brno.

„Přivítáme, když se návštěvníci u všech aktivit vyfotí a fotografie pošlou na sociální sítě. Ty nejzajímavější oceníme,“ dodala Eva Pánková.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.