Moravské divadlo odstartuje sezonu galavečerem

(Aktualizováno před )

Po prázdninové pauze otevře Moravské divadlo znovu své brány. Hlediště se v nové sezoně poprvé zaplní u příležitosti tradičního galavečera, v němž kromě ukázek ze současného i budoucího repertoáru dojde i na předání cen za nejlepší umělecké výkony sezony 2017/2018. Slavnostní zahájení sezony se uskuteční v neděli 2. září od 19 hodin, večerem budou provázet členové činoherního souboru Vendula Nováková a Lukáš Červenka.

Režii Slavnostního zahájení sezony má opět na starosti šéf olomoucké činohry Roman Vencl. Galavečer se ponese v duchu sloganu Řekněte to divadlem, což je ústřední motto nové sezony. „Divadlem se dá vyjádřit a říct všechno, takže zmíněný podtitul bude na jevišti opravdu všudypřítomný,“ uvedl Roman Vencl.

Kromě ukázek z inscenací uvedených v Moravském divadle v sezoně 2017/2018, jako jsou balety Zkrocení zlé ženy a Three4Dance nebo opery Don Pasquale a Ernani, nabídne slavnostní večer i ochutnávky z připravovaných titulů. Hned v úvodu zazní předehra slavné Mozartovy opery Così fan tutte, jejíž inscenaci uvedeme v květnu příštího roku.

K moderování galavečera oslovil Roman Vencl členy činoherního souboru Vendulu Novákovou a Lukáše Červenku. „Tahle volba byla jasná od začátku. Bývá zvykem, že slavnostním večerem provází nováčci činoherního souboru,“ popsal Vencl. Oba herci mají s moderováním bohaté zkušenosti, společně provázeli například ostravským festivalem Folklor bez hranic.

Tradiční součástí slavnostního zahájení sezony je předání cen za nejlepší umělecké výkony sezony předchozí. Mezi herci, zpěváky a tanečníky vybírají umělečtí šéfové jednotlivých souborů a ředitel divadla. V průběhu večera předá cenu rovněž primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk. Na některé z umělců čeká také Cena diváků, Cena posluchačů Českého rozhlasu Olomouc a Cena čtenářů Olomouckého deníku. Nejoblíbenější inscenaci volili zástupci Klubu příznivců Moravského divadla Olomouc.

Mezi emeritní členy bude zařazen dlouholetý člen baletního a operetního souboru Moravského divadla Olomouc Jiří Čada. Místní rodák se po studiu na Státní hudební a dramatické konzervatoři v Brně a krátkém angažmá ve Státním divadle v Ostravě vrátil do Olomouce a od 1. ledna 1957 působil ve zdejším divadle jako sólista baletu. Pohybově a pěvecky nadaný umělec se od sezony 1963/1964 stal sólistou operety, pro řadu operetních inscenací vytvořil i choreografie. Během svého pětatřicetiletého působení v olomouckém divadle účinkoval ve více než 150 inscenacích, namátkou Labutí jezero, Louskáček, Romeo a Julie, Hraběnka Marica, Polská krev, Vinobraní, Limonádový Joe či My Fair Lady.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz