Moravská filharmonie představila 73. koncertní sezonu

Jubilejním 50. ročníkem Mezinárodního varhanního festivalu vstoupí na začátku září Moravská filharmonie Olomouc do své 73. koncertní sezony. Zahajovací koncert pro abonenty pak pod taktovkou Petra Vronského filharmonici odehrají 27. září. Celý zbytek sezony se ponese v duchu hledání nového šéfdirigenta, který by měl právě po Petru Vronském na uvolněné místo nastoupit.

Právě hledání nového šéfdirigenta bude pomyslným leitmotivem následující sezony. S výjimkou zahajovacího koncertu se v ostatních sedmi koncertech v hlavní řadě i ve většině mimořádných koncertů představí potenciální adepti na tento post. „Bude se jednat jak o osobnosti, které orchestr i publikum již zná, jako jsou například pánové Vavřínek, Kučera či Klecker, tak i o nová jména, zejména z nově nastupující a velmi dobře vybavené generace dirigentů. Zde můžeme jmenovat např. pány Rožně, Šedivého, Prášila či Kománka,“ uvedl Petr Vronský.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo s panem dirigentem Vronským dohodnout na jeho angažmá coby uměleckého garanta orchestru i v nadcházející sezoně. Roli šéfdirigenta tak bude ještě celý následující rok víc než plnohodnotně suplovat a orchestr i management tak budou mít nejen dostatek času, ale i klidu pro to, aby si mohli nového uměleckého šéfa vybrat,“ dodává Jonáš Harman, který se ujal funkce ředitele orchestru v lednu tohoto roku. V nadcházející koncertní sezoně se posluchači mohou těšit jak na renomované sólisty, stálice české hudební scény, jakými jsou například houslisté Ivan Ženatý a Pavel Šporcl či klavírista Ivo Kahánek, tak i na nová jména dirigentů a sólistů, kteří v řadě případů doposud s filharmonií v Redutě nevystoupili. Zde jmenujme například francouzského klavíristu Rémiho Gemieta, polského kytaristu Lukasze Kuropaczewského či švýcarského dirigenta Christiana Knüsela.

Nový je systém samotných koncertních řad. Vedle hlavní koncertní řady s osmi koncerty ve čtvrtek a její zmenšené verze s pátečními reprízami se v nabídce filharmonie nově objevují také koncerty komorní a koncerty zaměřené na nejmladší, teprve vyrůstající umělecké osobnosti – studenty olomouckých ZUŠ a konzervatoře. Součástí koncertní sezony MFO jsou také tradiční a oblíbené veřejné generálky či nedělní matiné pro rodiče s dětmi.

Moravská filharmonie nebude chybět ani u významných událostí a okamžiků, které následující rok přinese. Prostřednictvím mimořádných koncertů tak na konci října oslaví 100. výročí vzniku samostatného státu a posluchači si ji budou moci poslechnout i na tradičním vánočním, novoročním a velikonočním koncertu. „Velmi mě těší, že prostřednictvím těchto koncertů budeme významným společenským událostem dávat kulturní rozměr a naplňovat naše poslání kulturní instituce pro Olomouc,“ dodává Harman.

Autorem grafického návrhu brožury k 73. koncertní sezoně Moravské filharmonie je grafik a designér Petr Skala, působící pod uměleckým jménem SKÁKALA. Brněnský rodák, který s Moravskou filharmonií spolupracoval úplně poprvé, patří v současnosti k nejvyhledávanějším českým designérům. O kvalitě jeho práce svědčí mimo jiné fakt, že jako první Čech získal v roce 2010 prestižní ocenění Red Dot Design Award – Best of the Best.

Objednávky předplatného přijímá Koncertní oddělení Moravské filharmonie od 9. července. Objednávku, která je součástí programového katalogu, lze doručit buď poštou na adresu MFO nebo osobně do kanceláře koncertního oddělení v pracovních dnech od 8 do 16 hodin, popřípadě podat i on-line na webu MFO (www.mfo.cz). Vstupenky na jednotlivé koncerty bude možné zakoupit od září v Infocentru v budově radnice na Horním náměstí nebo na webu MFO přes systém Ticketportal.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz