Modernizace koridoru Rokycany – Plzeň je u konce

Zprovozněním Ejpovického tunelu skončila modernizace 14 km dlouhého tranzitního železničního koridoru mezi Rokycany a Plzní. Dosavadní trasa se zkrátila o 6,1 km. Cesta vlakem z Prahy do Plzně se zkrátila na 74 minut a stala se tak konkurenceschopnou automobilové dopravě.

Ejpovický tunel dlouhý 4,15 km je v současnosti nejdelším železničním tunelem v České republice. Je trasován na 200 km/h. Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií z Fondu soudružnosti v rámci Operačního programu Doprava. Evropská unie na projekt přispívá částkou 3,5 miliardy korun.

Slavnostního zprovoznění Ejpovického tunelu 11. prosince 2018 se za Evropskou komisi zúčastnil mimo jiné i generální ředitel DG Regio Marc Lemaître. „Celá tato stavba přispívá k tomu, aby se lidem žilo lépe, aby se zlepšil dopravní systém ČR i celé Evropy a aby spojila východ Evropy se západem,“ řekl při stříhání pásky. Tu stříhal i ministr dopravy Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda, primátor Plzně Martin Baxa a náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek, který připomněl význam této stavby, shrnul rozšiřování veřejné dopravy jako jednu z priorit kraje a svoji řeč zakončil slovy „Děkuji všem, že tvoříte budoucnost.“

Jejich společná cesta směřovala na společný oběd s hejtmanem. Slavnostní oběd na pozvání hejtmana Josefa Bernarda se uskutečnil v reprezentativních prostorách Plzeňského Prazdroje. Pozvání kromě generálního ředitele DG Regio Marca Lemaîtra přijali také zástupci Evropské komise. Za Plzeňský kraj se pracovního oběda zúčastnila náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová a náměstek Pavel Čížek, město Plzeň reprezentoval primátor Martin Baxa, doprovázený třemi členy Rady města Plzně.

Debata se vedla hlavně o budoucnosti Evropských fondů a možnostech jejich čerpání pro Českou republiku, potažmo pro regiony. Podle generálního ředitele Marca Lemaîtra bude v budoucnu podpora zaměřena hlavně na inovace a malé podniky.

Odpoledne se pak konala na Krajském úřadě Plzeňského kraje beseda s veřejností na téma Budoucnost evropských fondů a kohezní politiky po roce 2020. Besedu za účasti generálního ředitele DG Regio Marca Lemaîtra a hejtmana Josefa Bernarda vedl bývalý předseda české národní delegace v Evropském výboru regionů Petr Osvald.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.