Mladou Boleslav navštívil zástupce partnerského města Vantaa

V úterý dopoledne se náměstek primátora Daniel Marek potkal s Lauri Lapilou, zástupcem partnerského města Vantaa. Ten byl právě na návštěvě České republiky a zastavil se i v Mladé Boleslavi. “Lauri Lapila měl na starosti na radnici ve Vantaa vztahy s partnerskými městy už od 70. let, takže je to skutečně znalec této problematiky. Teď už je dva roky v důchodu, nicméně Mladou Boleslav má velmi rád, proto sem přijel a navštívil mě. Informoval mě například o tom, že Vantaa má novou starostku,” uvedl náměstek Marek.

Lauri Lapila je s novým vedením radnice ve Vantaa v kontaktu stále a pomáhá s koordinací vztahů s partnerskými městy i nadále. O tom, že byl své práci skutečně oddán, svědčí i to, že se za dobu svého působené v této pozici naučil jazyky všech osmi zemí, v nichž partnerská města Vantaa leží. Umí tedy i česky, takže velmi ocenil novou publikaci o Mladé Boleslavi, kterou mu Daniel Marek věnoval.
Debata se stočila i na oblast školství, neboť Finsko je vnímáno jako země s nejvyspělejším a nejlepším školstvím na světě. “Domluvili jsme se na tom, že bychom do Vantaa poslali učitele z našich základních škol, bavili jsme se zhruba o třídenním pobytu, během něhož by si zástupci boleslavských škol mohli finský systém prohlédnout zblízka a také se aktivně zapojit do výuky. Dozvěděl jsem se, že na tamních školách upustili od výuky jednotlivých předmětů a přistoupili ke kontextový výuce, kde se jedno téma prolíná všemi předměty, od matematiky přes zeměpis, dějepis, jazyky až třeba po tělocvik,” vysvětlil náměstek Marek.

Domluvili se i na dalších společných akcích a vzájemných návštěvách, které ze spolupráce Mladé Boleslavi a Vantaa vyplývají.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web spravuje Webklient