Search
Close this search box.

Mladoboleslavské Letecké muzeum Metoděje Vlacha uspořádalo akci Československá křídla 1918-2018

V pátek 2. listopadu přivítalo Letecké muzeum Metoděje Vlacha více než 150 hostů z České i Slovenské republiky na akci, která se konala u příležitosti oslav 100 let naší státnosti. V letošním roce totiž také vzpomínáme 100 let vzniku československého letectví. Hlavním bodem společenského odpoledne bylo vyhlášení ankety „100 leteckých osobností století“, které vybírala hlasováním veřejnost z celkového počtu 280 osobností, navržených nominační komisí. Mezi vybranými osobnostmi jsou aviatici z počátku letectví, piloti první i druhé světové války, sportovní, dopravní, vojenští, zkušební a zalétávací piloti, konstruktéři letadel, publicisté i kosmonauti.

Těchto 100 oceněných osobností se stalo základem „Křídel slávy“ s názvem „Národní letecké legendy“. Jedná se o kovové křídlo, stylizovaný symbol letectví, na kterém jsou umístěny tabulky se jmény těch osobností, které se zasloužily o vznik a další rozvoj letectví v Československu. Křídlo slavnostně odhalili ti, kteří z nás vylétli nejvýše a sice kosmonauti Vladimír Remek a Ivan Bella.
Křídlo je umístěno ve stálé expozici leteckého muzea, kde si ho návštěvníci mohou podrobně prohlédnout. Z místních občanů se na křídle slávy umístili Metoděj Vlach, průkopník letectví v Mladé Boleslavi a Emil Přádný, dlouholetý letecký odborník a zkušební a zalétávací pilot.
V anketě „Nejpopulárnější letadlo století“ se na prvním místě umístil slavný větroň Let L 13- Blaník, na druhém čtyřmístné dopravní letadlo Let 200 Morava a na třetím legendární předválečný stíhací dvouplošník Avia B-534.
Byly také oceněny osobnosti, které mají velkou zásluhu na tom, že tradiční značky česko-slovenských výrobků zůstaly v českých rukou. Diplom má název „Za zásluhy o udržení a rozvoj tradiční česko-slovenské značky“.

V závěru akce byly slavnostně pokřtěny dvě knihy „Malé nahlédnutí do století československého letectví“ Petra Kolmanna a „Vzduch je naše moře“ Václava Šorela a Michala Kociána. Večer skončil dlouhým povídáním o létání, protože se většina pozvaných osobností z leteckého světa řadu let zná.

Důstojných oslav tohoto významného výročí se ujala firma AEROTEAM, která má třicetiletou zkušenost s propagací letectví. Projekt se uskutečnil ve spolupráci s Českým svazem letectví a Leteckým muzeem Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Vzhledem k tomu, že akce byla koncipována jako skutečně česko-slovenská, převzali záštitu nad ní generální ředitel Řízení letového provozu ČR Jan Klas, předseda Dopravního úřadu SR Jan Breja a ředitel Úřadu civilního letectví ČR David Jágr. Akce se zúčastnili i náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík, prezident Aeroklubu ČR Vladimír Machula, první československý kosmonaut Vladimír Remek, první slovenský kosmonaut pluk. gen. štábu v.v. Ivan Bella, ředitelka Muzea Mladoboleslavska, pod které letecké muzeum patří, Kateřina Jeníčková, velitel vzdušných sil slovenské armády, brig. generál Lumír Svoboda, plk. Aleš Knížek, ředitel VHÚ Praha a další.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient