Klaudiánova nemocnice se v pátek 4. května připojila ke Dni hygieny rukou, ten tradičně připadá na 5. dubna. „Mytí rukou je velice významným faktorem při prevenci všech infekčních chorob – podle Světové zdravotnické organizace až 80 procent všech infekcí se přenáší pomocí rukou. Zvlášť ve zdravotnictví je to důležité při práci zdravotníků, kde mohou zdravotníci přenést až 60 procent infekcí,“ zdůraznila hygienička nemocnice Ludmila Chalašová.
Špatnou hygienou se může přenášet řada nemocí – například žloutenka typu A a E, bakterie Escherichia coli, úplavice nebo toxoplazmóza přenášené ze zvířat – těmto onemocněním se také říká nemoci „špinavých rukou“. „Nejúčinnější prevencí je bezesporu správné mytí rukou, protože všechny bakterie a původci těchto infekčních onemocnění se nacházejí na površích kolem nás – například madla nákupních košíků, držadla v hromadných dopravních prostředcích, kliky u dveří, mince, bankovky a platební karty, tlačítka zvonků a výtahů, mobilní telefony, počítačové klávesnice a myši, vodovodní baterie a další,“ upozorňuje hygienička Chalašová. Mytí rukou je tedy nejlevnější a nejúčinnější obrana proti šíření chorob.
Lidé dělají během mytí rukou často řadu chyb. Nejčastěji používají málo mýdla nebo aplikují mýdlo na suché ruce. Přitom prvním krokem při mytí by mělo být právě navlhčení rukou vodou a pak aplikovat dostatečné množství mýdla – nejméně by to měly být tři mililitry, záleží ale na typu mýdla. Čím více totiž mýdla použijete, tím více vás to nutí opakovaně ruce mydlit. Dalším problémem je rychlé promnutí pouze jedním směrem.
Správnou hygienou lze snížit také respirační onemocnění – a to rovnou o 16 procent! Přitom 95 procent lidí si dnes myje ruce nesprávně. Čistota rukou vyžaduje naši trvalou péči, neboť jejich prostřednictvím se nejsnáze přenášejí původci střevních nákaz na potraviny. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat také nehtům, za kterými ulpívají bakterie. Přiměřeným kosmetickým ošetřením předcházíme vzniku záděr a dbáme, aby z drobných poranění nevznikaly hnisavé procesy na prstech a nehtovém lůžku. Mytí rukou pomáhá upevňovat celý komplex návyků a zdravého chování a má rovněž významný kulturní a estetický smysl.
Kdy si mýt ruce? Před manipulací s nebalenými potravinami, přípravou jídla nebo před samotným jídlem. Ruce si také musíme mýt po použití WC, po manipulaci se syrovým masem (tzn. i rybami, kuřaty a vejci), po manipulaci a mazlením s domácími zvířaty, smrkání, kašlání a kýchání zejména v období, kdy probíhají akutní onemocnění dýchacích orgánů, přebalování kojenců, kontaktu s infekčně nemocnými v domácnosti, po manipulaci a vynášení odpadků, práci na zahradě (manipulace s hlínou nebo kompostem).
Jak si správně umýt ruce?
1.Namočte si ruce po čistou teplou tekoucí vodou
2.Aplikujte malé množství mýdla
3.Třete dlaně o sebe mimo proud vody
4.Pravou dlaní mydlete po hřbetu levé ruky propletenými prsty a obráceně
5.Mydlete dlaň o dlaň s propletenými prsty
6.Mydlete hřbety prstů o druhou dlaň se zaklesnutými prsty a obráceně
7.Omyjte levý palec krouživým pohybem v zavřené pravé dlani a obráceně
8.Sevřené špičky prstů levé ruky třete krouživými pohyby v pravé dlani a obráceně
9.Opláchněte ruce čistou tekoucí vodou
10.Ruce si dobře osušte