Mladoboleslavská nemocnice má dvě nové gamakamery

Oblastní nemocnice Mladá Boleslav v rámci projektu Zvýšení kvality návazné péče pořídila dvě nové gamakamery pro oddělení nukleární medicíny v celkové hodnotě 22,2 milionů korun. „Dotace Středočeského kraje činí 3,33 milionu korun, které dal kraj ze svého rozpočtu,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, která se na nové přístroje přijela osobně podívat. Nemocnice na pořízení přístrojů také čerpá dotaci 18,87 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu. „V letošním roce naše nemocnice počítá ještě s obměnou dalších přístrojů v rámci toho projektu. Již příští týden se bude instalovat nové CT a následovat bude magnetická resonance,“ řekl ředitel nemocnice Ladislav Řípa.

„Jsem rád, že letos kraj investoval takové finance do mladoboleslavské nemocnice. Kromě nových přístrojů to byl ještě centrální příjem pacientů. Samozřejmě se ale díváme dál, co bychom chtěli realizovat. Pokud ale budeme chtít rozvíjet naší nemocnici – například výstavbou nového pavilonu pro matku a dítě, tak musíme vyřešit parkování. Jinak by nám stavební úřad nepovolil další investici v areálu nemocnice. Nový parkovací dům s kapacitou 700 míst by přes den vyřešil parkování pro pacienty a v noci pro obyvatele v okolí. Doufám, že se tady v roce 2020 potkáme při slavnostním otevření parkovacího domu,“ řekl první náměstek primátora Jiří Bouška.

Oddělení nukleární medicíny je součástí nemocnice od roku 1982. Ročně zde vyšetří 3200 pacientů nejen z regionu Mladoboleslavska, ale také České Lípy, Mělnicka a Nymburska či Liberce. „Obměna přístrojové techniky byla nutná z důvodu stáří – jedna kamera byla z roku 2001 a druhá gamakamera byla zapůjčená, protože při záplavách v roce 2013 byla původní kompletně zničena,“ vysvětila primářka oddělení MUDr. Ingrid Špalková.

Výhodou nové gamakamery SPECT jsou větší detektory a umožní kvalitní vyšetření u obézních pacientů. Má lepší a spolehlivější elektroniku s možností lepšího nastavení, což umožní větší variabilitu při náklonu detektorů – výsledné hodnoty více odpovídají skutečnosti. Druhá gamakamera – SPECT/CT umožní přesnější lokalizaci (což je klíčové především u vyšetření srdce). Lze tedy udělat lepší a včasnější diagnostiku patologických změn. Výhodou také je, že vyžaduje menší dávku radiofarmak a tím pádem pacienti mohou dostat nižší dávku záření. Pozitivní je i jednodušší manipulace s přístrojem, přesnější a rychlejší vyšetření.

Gamakamery se dnes používají k vyšetření celého těla u onkologických pacientů i pro potřeby ortopedie či plicního oddělení ale i ostatních oddělení. Je to tedy nepostradatelný přístroj pro chod celé nemocnice. „Nové přístroje mají vyšší citlivost detektorů, u gamakamery SPECT/CT jde o hybridní kameru, kde kromě funkčního zobrazení můžeme sledovat i zobrazení anatomických struktur. Pro nás to jednoznačně znamená lepší diagnostiku a zkrácení doby vyšetření pacienta,“ dodala primářka Špalková.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient