Mladkov slavil 600 let od první písemné zmínky o obci

V sobotu 8. září 2018 se v Mladkově uskutečnily oslavy u příležitosti 600 let od první písemné zmínky o obci. Toto datum i samotný průběh oslav se výrazně zapsalo do bohaté historie Mladkova, jak se mohla většina přítomných hostů přesvědčit nabídnutým vzpomínkovým almanachem, videoprezentací o historii i současnosti Mladkova nebo na výstavě připomínající historii obce.

Úvodní část programu se odehrávala na nově zrekonstruované návsi, kde farář boskovické Římskokatolické farnosti P. Miroslav Šudoma připomněl při celebrované mši důležitost těchto setkání pro pokojné občanské soužití obyvatel daného regionu či obce. Pamětní desku, inspirovanou pečetí obce Mladkov, vytvořila Magdaléna Roztočilová. Na nové návsi ji společně odhalily senátorka Jaromíra Vítková a starostka města Boskovice Hana Nedomová. Následně se vydal průvod hostů k dalšímu pokračování oslav za Obecní dům. Odpolední program se ve všech svých hlavních částech zaměřil na okolnosti související s historií obce Mladkov či širšího regionu, ze kterých lze třeba jmenovat šermířské a divadelní vystoupení nebo ukázku regionálního folklóru souborem Kořeňák. Závěrečná část programu patřila volné zábavě a hudební produkci.

Oslav se zúčastnil velký počet místních obyvatel, hostů z okolních vesnic a vzácných hostů z řad vedení města Boskovice – kromě starostky byla přítomna i místostarostka Dagmar Hamalová a místostarosta Petr Malach. Vzácným hostem byl také hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly. Z dalších významných hostů, kteří v Mladkově zanechali významnou stopu, je zapotřebí zmínit autora almanachu a výstavy Petra Peňáze.

Oslavy byly velmi vydařené a během jejich průběhu vznikla spousta podnětů k dalším společenským akcím nebo nápadům na další rozvoj obce.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak