„Mladí hráči se nesmí zbavovat své zodpovědnosti,“ říká sportovní ředitel hokejistů Litvínova Josef Beránek

(Aktualizováno před )

Pro Josefa Beránka je to první sezóna v Litvínově v roli sportovního ředitele. V klubu už se stačil rozkoukat a pilně pracuje společně s realizačním týmem, aby byl kádr dobře připravený na novou sezónu. Jeho úkolem je také nastavit koncepci klubu a zapojení mladých hráčů do týmu vzhledem ke generační obměně, která Litvínov čeká. „Je velký rozdíl hrát juniorský hokej a přejít do seniorského hokeje. Je to jeden z největších problémů,“ vysvětluje Josef Beránek.

Jak vypadá příprava na novou sezónu z pohledu sportovního ředitele?
Naše příprava začala netradičně, začínali jsme první týden po dovolených ještě na suchu. Následovalo týdenní soustředění v Drážďanech a poté dva týdny tréninků v Mostě, a to z důvodu rekonstrukce strojovny našeho zimního stadionu. Měli jsme tak omezený počet tréninkových jednotek, protože jsme se o ledy dělili s mosteckým klubem. Dostávám otázky, proč jsme se takhle brzo rozhodli zúžit kádr a zařadit mladší hráče do prvoligových mužstev. Reálný důvod je především proto, aby dostali plnohodnotný trénink a poprali se o šanci získat důležitou roli v týmu. Nicméně teď přichází období, kdy je naše příležitost si tyto hráče vyzkoušet v zápasech jestli dochází k jejich vývojovému zlepšení.

Pro mladší hráče je to tedy velká šance ukázat se v týmech první ligy a získat zkušenosti se seniorským hokejem?
Jsou to hráči, kteří ještě nejsou hotoví pro extraligu. Musí se s nimi pracovat a jedním z projektů, který vytvořil Český hokej je, že se první liga uzavřela. Mělo by docházet k tomu, že se v ním budou hráči vyvíjet. Důležité je, aby se naučili dospělý hokej a abychom je dostali na takovou kvalitu, aby byli schopni hrát v extralize. Takže jsme poslali Josefa Jíchu s Jakubem Březákem do Ústí, Marka Havlíka s Martinem Havelkou do Litoměřic, to je dnes vlastně novodobá Dukla. Do Kadaně jsme poslali Martina France, Filipa Helta a brankáře Patrika Spěšného. Těchto sedm hráčů tak má šanci se ukázat v klubech první ligy. První týden po soustředění v Drážďanech se v Mostě většina ukázala na trénincích. Hráli jsme i dva modelové zápasy proti sobě. Další týden už v Mostě i díky přípravným zápasům nebylo k dispozici tolik ledů. Dohodli jsme se, že hráči budou posláni do klubů, kde se budou moci ukázat, kdyby se nedokázali probojovat do sestavy u nás v Litvínově. Je důležité, aby se hráči v těch týmech ukázali už teď, kdy všechny týmy staví kádr na novou sezónu. Budou tak v konkurenci všech hráčů a mohou si tak vybojovat v týmech svá místa.

Je důležité hráčům vštípit, že i když možná začnou v první lize, tak aby o to víc na sobě pracovali, že tu mají dveře otevřené. V případě, že by se někdo zranil, tak by mohli dostat šanci už letos?
Já si myslím, že to není o zacelování mezer. Troufnu si tvrdit, že Litvínov začne procházet a už i prochází generační obměnou. Hlavně si musíme uvědomit jednu věc, že někteří hráči z mládežnických kategorií ještě nepřicházejí dostatečně připravení na extraligu. Snažíme se vše zkracovat, ale vždycky to byl vývojový problém. Dříve byly Dukly a hráči se do svých týmů vraceli v 21 – 22 letech. Už měli za sebou dva nebo tři roky seniorského hokeje. Je velký rozdíl hrát juniorský hokej a přejít do seniorského hokeje. Je to jeden z největších problémů pro ty kluky a jestliže se Český hokej rozhodnul první ligu uzavřít, tak by to mělo sloužit k tomu, aby se tam mladí hráči vyhráli. To, že ti hráči dnes nejsou v extralize neznamená, že se v první lize nemůžou vyhrát a dospět pro extraligu. Je to dobrý krok pro ně, aby se zdokonalili a jednou extraligu mohli hrát. Pokud to někdo začne brát formou, že se nedostal do extraligy a bude brát první ligu jako podřadnou, tak já to vidím jako špatnou věc. Dnes není lehké během několika dní udat hráče do první ligy, protože zájem o těch pár míst je i kvůli reorganizaci mládežnických kategorií obrovský.

Jak je těžké v dnešní době přesvědčit mladé hráče, aby na sobě pracovali. Říká se, že by hráči měli chtít sami, ale ono to není tak jednoduché..
Jedna fáze je, že se klub o své hráče stará do juniorského věku. V seniorském hokeji přicházejí vždy dvě věci. Jedna je, že se klub snaží o svou investici postarat, protože hráči jsou jeho investice do budoucna. Na druhou stranu, ale nesmí docházet k tomu, abychom hráče pořád přesvědčovali, aby na sobě dřeli a jednou dospěli. Hokej je o práci a hráči se nesmí zbavovat své zodpovědnosti. O místo v extraligovém týmu si musím říct také svou výkonností. Své místo si musím vybojovat a dokud k tomu nedojde, tak to nemůže fungovat.

V týmu máte šestnáctiletého Jana Myšáka, který se zatím ukázal v dobrém světle. V juniorech je taky několik hráčů s potenciálem..
Myšák je ve svém věku trochu výjimečný, což prokazuje už dlouhodobě. Na svůj věk je to výjimečný hráč, který by měl mít větší pozornost k rozvoji. V juniorech máme několik hráčů s potenciálem, ale kvůli reorganizaci soutěže došlo k velkému rozdílu mezi áčkem a juniory. Byl odebrán jeden ročník a ta propast je pak k seniorskému hokeji veliká. Hráči ještě nejsou tak vyspělí herně, fyzicky ani mentálně pro A-tým. Budeme muset najít cestu, jak hráče zapracovat i třeba ve spolupráci s týmy v první lize. Musíme jim vytvořit takové podmínky, aby nám do extraligy herně dorostli. Tento víkend zůstávám v Litvínově na Memoriál Petra Kalivody, kde bych chtěl vidět zápasy našich juniorů, abych si udělal obrázek, jak na tom jsou. Měli jsme tu ale problémy, že hráči nebyli schopni hrát nejvyšší příčky ve své kategorii. Jestliže ve své kategorii nedosahují nejvyšších výsledků, tak je pro ně daleko těžší se prosadit do A-mužstva. Musel by se opravdu objevit velký talent typu Myšáka. Máme několik hráčů, kteří velký potenciál mají, ale musí ve své kategorii dosahovat těch nejvyšších výsledků. Pokud tomu tak není, tak nemůžeme čekat, že nám v osmnácti letech vyskočí do áčka.

Máte na zkoušce slovenského obránce Ladislava Romančíka. Jaký je záměr tohoto kroku?

Bohužel na českém trhu je spousta hráčů, ale ne všichni dosahují kvalit pro extraligu. Musíme se bavit hlavně o tom, že extraligový tým musí mít nějakou výkonnost. Chceme vytvořit co nejvíce konkurence schopný tým. Je spousta hráčů, kteří na sobě někde pracují, nemají smlouvu a je pro ně problém najít tým, kde by dostali šanci. Pokud někdo přijde s tím, že se o šanci chce porvat a bude lepší jak někteří hráči, které máme v týmu, tak o něm budeme uvažovat. Kvalita by měla rozhodovat především na ledě a to je nejpodstatnější. Nejdůležitější je zdravá konkurence, kde se hráči předhánějí díky své kvalitě.

Je pro tebe a pro klub komplikace v hráčských tabulkách? Přeci jen Češi jsou pak o dost dražší, než cizinci..
Jestliže se klubu povede vychovat hráče, tak ho to stojí nemalé peníze a myslím si, že tabulky jsou v určité fázi dobré. Vzhledem k tomu, že jsou jasně dané a stanovené předem, tak v tom nevidím nějaký velkým problém. Každý klub si chce svou investici chránit. Ze své zkušenosti jsem ještě neviděl, že by nějaký klub nechtěl za dobrého hráče tabulky zaplatit. Myslím si, že dnes spíše nejsou hráči, než to, že by trh měly ničit tabulkové hodnoty.

Netradičně jste odehráli kvůli rekonstrukci strojovny utkání v nedalekém Mostě. Atmosféra byla výborná, takže nakonec se volba místa ukázala jako úspěšná?
Chtěli bychom navázat na spolupráci. Je to kousek a kluby by si takto měly pomáhat. Je to v našem regionu, takže je dobře, že se zápas mohl odehrát tam. Přišlo hodně lidí a myslím si, že pro hokej v regionu to je jedině dobře. Byl to i pěkný hokej a lidi se určitě dobře bavili.

Trénují s vámi i hráči, kteří s jistotou do kádru nezasáhnou jako Petr Mrázek nebo Kristian Reichel. Je to pro hráče zpestření?
Určitě je to zpestření. U Kristiána je to trochu jiné. Je to hráč, který tady vyrostl a je to Litvínovák, takže si myslím, že by se mělo takovým lidem pomáhat. Jde hlavně o to, že se musí vždy nastavit podmínky, tak aby to nezasahovalo do týmu, který se připravuje na sezónu. Petr Mrázek se zase domluvil se Zdeňkem Orctem, že s námi bude trénovat a pro nás je to jedině dobře, protože se nám povedlo naše třetí brankáře dostat do týmů, kde budou chytat. Spěšný se pere o místo v Kadani a Soukup by měl být jedničkou ve Vrchlabí, které má vysoké ambice. Když přijde na trénink gólman z NHL, tak je dobrá atmosféra, protože je vidět, jak ti kluci chtějí na sobě pracovat. Na druhou stranu v tom mají trenéři jasno a nezasáhne to do přípravy týmu pro novou sezónu v negativním slova smyslu.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz