Search
Close this search box.

Mladá Boleslav si připomněla stoleté výročí státu

Po celé sobotní odpoledne probíhaly v Mladé Boleslavi oslavy 100 let vzniku samostatné republiky. Významné výročí připomněl nejprve slavnostní akt vyvěšení státních vlajek České a Slovenské republiky, poté následoval pietní akt u památníku padlých legionářů na Komenského náměstí, kde čestnou stráž tradičně drželi legionáři v dobových stejnokrojích. Zde zazněly projevy primátora města Raduana Nwelatiho, ministra vnitra a dlouholetého zastupitele města Jana Hamáčka, promluvil rovněž Tomáš Pilvousek, předseda Jednoty ČSOL v Mladé Boleslavi. Poté následoval až do pozdních večerních hodin další program v parku Výstaviště.

Primátor ve svém projevu mimo jiné připomněl okolnosti vzniku republiky a to, jak tuto významnou událost prožívali obyvatelé Mladé Boleslavi. „Národní i osobní svobodu si neseme každý sám v sobě, a stejně jako demokracii ji nelze brát jako samozřejmost. I proto je nutné připomínat 28. říjen obzvláště nastupujícím generacím – nikoliv jako archaický svátek, nýbrž jako trvalý a důležitý symbol,“ řekl také.Jan Hamáček ve své řeči připomněl především osobnost prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a jeho roli při vzniku republiky, svůj projev pak symbolicky zakončil nadčasovým citátem TGM: „Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat tyto nedostatky, ale ne překonávat demokracii.“Vzpomínkové odpoledne na Komenského náměstí doprovázel i bohatý kulturní program, vystoupily zde kosmonoské mažoretky Pomněnky, dechový orchestr Pralinka Praha nebo pěvecký sbor Boleslav. Poté zde akce vyvrcholila společným průvodem, který se od pomníku padlých legionářů vydal na Výstaviště. Do průvodu se zapojilo několik stovek lidí, především šlo o členy různých spolků a zájmových sdružení v čele s legionáři, Sokoly a skauty, nechyběli ale ani baráčníci, pěvecký soubor Jiřičky, taneční skupina Shareefa, oddíl mladoboleslavské capoeiry nebo ochránci přírody z ČSOP Klenice.“Jsem velice rád, že se připojilo i mnoho dalších obyvatel našeho města, kteří s námi přišli oslavit toto důležité výročí, chtěl bych jim za to všem velmi poděkovat. Věřím, že ani některé drobné organizační nedostatky, zapřičiněné především chladným počasím, nic neubrali na zážitku z vydařeného odpoledne a podvečera,“ uvedl náměstek primátora Daniel Marek.

Z Komenského náměstí se vydal slavnostní průvod do parku Výstaviště, kde byl připraven odpoledne zajímavý program. Nechyběly zde prodejní stánky ani kulturní vystoupení, prezentovaly se zde bezpečnostní a záchranné sbory, spolky a sdružení a byl připraven i program pro děti v sokolovně. Hlavním lákadlem programu byl příjezd T. G. Masaryka v historickém voze až do parku. Zde poté z pódia promluvil sám i další politikové jeho doby v podání herců Divadýlka na dlani. T. G. Masaryk poté spolu s primátorem R. Nwelatim a jeho náměstkem D. Markem vysadili v parku nedaleko altánu lípu svobody. Program, možnost občerstvení i setkání s přáteli na Výstavišti si nenechaly ujít stovky lidí.

Večer následuje slavnostní koncert Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně ve Sboru českých bratří, kde zazněl cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany „Má vlast“. Později se koná i lampionový průvod dětí a sobotní program završí ohňostroj.

Na programu oslav se podílelo město ve spolupráci s Kulturou města Mladá Boleslav, mladoboleslavskou jednotou ČSOL a dalšími institucemi.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient