Mistrovství ČR v Běchovicích v silničním běhu na deset kilometrů vyhrál vytrvalec Roman Paulík

Tradiční běh Běchovice – Praha oslavil již 122 let. Letos tento běh, který je každoročně vypisován jako Mistrovství ČR v silničním běhu na 10 km, absolvoval potřetí také vytrvalec Roman Paulík.

V den závodu panovaly výborné podmínky (teplota okolo 12°C a téměř bezvětří, i když na trati občas pofukovalo lehce proti). I to napovídalo, že budou dosaženy kvalitní časy. Již na 2 km bylo startovní pole řádně rozděleno. Jirka Homoláč s Vítkem Pavlištou za to vzali a před druhou skupinkou čítajíci 5-6 závodníků si vytvořili náskok. Roman se držel ve třetí skupince čítající asi 4-5 členů. Náš závodník začal ze seběhu na 1 km za rovné 3 minuty, po mírně zvlněném terénu až do 5 km za 15.36 min tempo lehce opadlo, ale Roman běžel dle plánu, věděl, že následuje dlouhý výběh obávaného kopce Hrdlořezáku a ten prověří vždy všechny. Přibližně na 6 km doběhl spolu se závodníkem z Dukly Praha Jáchymem Kovářem také ,,dukláka,, Honzu Friše (letos mj. 1500m 3.41 min a 5000m 14.36 min), který to zjevně přepálil, ani mu to v ten den nesedlo a skončil daleko v poli poražených. Již při dlouhém seběhu mezi 6-7 km bylo potřeba se psychicky připravit na následující stoupání, které začínalo asi 2,5km před cílem. Dvojici Kovář-Paulík nerozhodil ani František Linduška, který na 7 km prolétl okolo této dvojky a mířil spolu s Kamilem Krunkou k boji o 5.příčku (tento boj probíhal, ale o dobrých 100-120 m před Romanem). Romanovi se podařilo na 8 km setřást Kováře a do kopce se snažil běžet rozumně, ale zároveň svižně, věděl totiž, že zezadu útoči pořádná ,,smečka hladových vlků,,. Přibližně na 8,5 km začal již náš závodník cíl ,,hypnotizovat,, stále tu bylo mírné pozvolné stoupání, které trasu závodu spíše prodlužovalo.

Nekonečný poslední kilometr! ,,Nohy již moc neposlouchaly, ale zamnou stále nikdo, tak snad to udržím, několikrát jsem se ohlédl vzad, což bych dělat určitě neměl…je to vždy taková předzvěst závodníkům zpět, že již melu z posledního. 200m před cílem jsem již zahlédl tabuli s časem 31:30,31:31..to již nestihnu pod 32 minut, ale hlavně ať už to mám z krku. CÍL. Hurá! A borec zamnou asi 2 metry, ale 7.flek jsem udržel, ještě že tak 🙂 Spokojenost s umístěním nakonec kazil výsledný čas 32:05 min, který byl 7 vteřin za osobním rekordem. Startovní číslo 81 (rozdíl) doplnilo další sedmičkovou symboliku,,.

Na zlato dosáhl Jirka Homoláč (Univerzita Brno) časem rovných 30minut, druhý byl Vítek Pavlišta (Slovan Liberec) za 30:27 min a třetí Viktor Šinágl (Olymp Praha) 31:06.

Tak zase napřesrok milé Běchovice.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.