Search
Close this search box.

Ministři nejsou spokojení s rozpočtem. Chtějí přidat miliardy

Na ministryni financí Alenu Schillerovou se hrnou požadavky od většiny šéfů resortů na zvýšení rozpočtů.

Ozval se např. ministr zemědělství Miroslav Toman, který žádá přidat do svého rozpočtu tři a půl miliardy korun. Chce touto částkou podpořit produkci speciálních plodin či včelařství. Navíc je podle něj důležité se zaměřit na boj s kůrovcem.

Právě kůrovcová kalamita přiměla i ministra životního prostředí žádat více peněz pro svůj resort. Chce tak finančně podporovat národní parky. Ty byly dříve z velké části soběstačné díky prodeji dřeva. To se však změnilo poté, co spadla jeho cena kvůli kůrovci.

Skromnější v požadavcích je ministr kultury Antonín Staněk, požaduje šest set milionů korun na plošné zvyšování platů zaměstnanců v kulturním oblasti. Právě tito státní zaměstnanci jsou dlouhodobě pod celostátním průměrem. Další peníze by Staněk použil na podporu kultury v regionech, např. festivalů. V neposlední řadě myslí i na obnovu kulturních památek.

Aby se naše republika přiblížila závazkům vůči NATO, žádá nový ministr obrany Lubomír Metnar jednu miliardu korun. Republikový výdaj na obranu má dosahovat dvou procent DPH, což se ale neděje. Za to Českou republiku kritizuje i prezident USA Donald Trump.

Určité požadavky budou mít i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a ministr vnitra Jan Hamáček.

Opozice od začátku kritizuje navyšování rozpočtu, dá se očekávat, že i tyto požadavky nepřijme s povděkem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient