Search
Close this search box.

Ministr Stropnický rezolutně odmítá ruské nařčení o výskytu jedu Novičok na českém území

Otrava ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije bojovou látkou Novičok v britském Salisbury zásahla nepřímo i Českou republiku. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí totiž naznačila, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky Novičok je Česká republika, Slovensko, Švédsko nebo Velká Británie.

Že by výzkum látky Novičok probíhal v České republice, ať už v současné či dřívější době, rezolutně vyloučili jak ministr zahraničí Martin Stropnický, tak i ministryně obrany Karla Šlechtová.
Přesto ministryně Šlechtová souhlasí s rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana, který uložil šéfovi BIS (Bezpečnostní informační služba) Michalu Koudelkovi, aby zjistil, zda byl u nás vyvíjen nebo skladován jed Novičok.

Sergej Skripal je bývalý agent ruské vojenské rozvědky, později se stal spolupracovníkem britské tajné služby. On i jeho dcera byli na začátku letošního března v britském městě Salisbury otráveni nervově paralytickou látkou zvanou jako novičok. Následkem toho došlo k diplomatické roztržce mezi Velkou Británií a Ruskem, jelikož Britové obvinili Rusko z otravy agenta. Následně bylo z Velké Británie vyhoštěno 23 ruských diplomatů. Ruská strana toto nařčení odmítá a zároveň odpověděla stejným způsobem.

Velká Británie však není jediná, kdo vypověděl ruské diplomaty. Připojily se i další státy, především z Evropské unie, ale i Spojené státy, které počítají s vyhoštěním šedesáti diplomatů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient