Ministr Stropnický rezolutně odmítá ruské nařčení o výskytu jedu Novičok na českém území

Otrava ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije bojovou látkou Novičok v britském Salisbury zásahla nepřímo i Českou republiku. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí totiž naznačila, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky Novičok je Česká republika, Slovensko, Švédsko nebo Velká Británie.

Že by výzkum látky Novičok probíhal v České republice, ať už v současné či dřívější době, rezolutně vyloučili jak ministr zahraničí Martin Stropnický, tak i ministryně obrany Karla Šlechtová.
Přesto ministryně Šlechtová souhlasí s rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana, který uložil šéfovi BIS (Bezpečnostní informační služba) Michalu Koudelkovi, aby zjistil, zda byl u nás vyvíjen nebo skladován jed Novičok.

Sergej Skripal je bývalý agent ruské vojenské rozvědky, později se stal spolupracovníkem britské tajné služby. On i jeho dcera byli na začátku letošního března v britském městě Salisbury otráveni nervově paralytickou látkou zvanou jako novičok. Následkem toho došlo k diplomatické roztržce mezi Velkou Británií a Ruskem, jelikož Britové obvinili Rusko z otravy agenta. Následně bylo z Velké Británie vyhoštěno 23 ruských diplomatů. Ruská strana toto nařčení odmítá a zároveň odpověděla stejným způsobem.

Velká Británie však není jediná, kdo vypověděl ruské diplomaty. Připojily se i další státy, především z Evropské unie, ale i Spojené státy, které počítají s vyhoštěním šedesáti diplomatů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak