Témata Nikulin, Ondráček či Okamura. To jsou hlavní důvody, proč se Robert Pelikán rozhodl odejít z politiky. Už v minulé vládě byl ministrem spravedlnosti, tuto funkci zatím zastává i v té současné, která je však v demisi.
Robert Pelikán se rozhodl ukončit své působení na politické scéně po dlouhodobé úvaze. Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, kterého prezident Zeman s velkou pravděpodobností znovu pověří sestavením vlady, tak s Pelikánem už počítat nemůže.
Jedním ze zmiňovaných důvodů byl postoj členů ANO k Tomiu Okamurovi, předsedovi hnutí SPD. Pelikán byl vždy jeho velký kritik. Zatímco někteří členové užšího vedení ANO by neměli problém s tím, kdyby vznikla vláda, která by byla tolerována SPD, pro Pelikána to bylo nepřijatelné.
Stejně kriticky se vymezoval proti Zdeňkovi Ondráčkovi z KSČM, který byl jmenován do čela Komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ondráček byl před sametovou revolucí členem bezpečnostních sborů a účastnil se zásahů při protirežimních demonstracích. Ondráček se nakonec i pod veřejným tlakem rozhodl, že tuto funkci nepříjme.
Pelikán se neshodoval ani s prezidentem Milošem Zemanem ohledně vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Pelikán jako ministr spravedlnosti měl hlavní slovo v tom, že bude Nikulin vydán do USA a nikoliv do Ruska, které také o to žádalo. Podle Zemana, který je znám svou nákloností k Rusku, to byl velmi netradiční postup, obzvláště z toho důvodu, že se o vydání Nikulina nedozvěděl předem.
Při setkání s novináři Pelikán zdůraznil, že jeho odchod nesouvisí s trestním stíháním Andreje Babiše. Podle jeho slov s premiérem vždy nacházel společnou řeč, což se ale bohužel ne vždy dařilo u ostatních členů hnutí ANO.
Nyní se chce věnovat advokátské činnosti, jak tomu bylo dříve.