Search
Close this search box.

Minimální mzda se zatím zvyšovat nebude, nedošlo k dohodě

Dnes se uskutečnila schůzka tripartity (odbory, zaměstnavatelé a vláda), na které se jednalo ohledně případného růstu minimální mzdy. K dohodě však zatím nedošlo. Představy jednotlivých stran jsou odlišné.

Českomoravská konfederace odborových svazů, které na schůzce zastupoval jejich předák Josef Středula, by si přála zvýšení o 1500 Kč. To je však naprosto neakceptovatelné pro zaměstnavatele. Prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner navrhuje maximální zvýšení minimální mzdy o 800 Kč. Zároveň je pro něj důležité, aby se konečně dospělo k nějaké dlouhodobější koncepci, aby každoročně nedocházelo k dohadování.
Vláda, kterou zastupoval premiér Andrej Babiš, přichází se zlatou střední cestou, zvýšit minimální mzdu o tisíc korun.

Jak už naznačoval Jan Wiesner, je důležité stanovit nějaký vzorec, podle kterého by docházelo k pravidelnému navyšování nejnižšího výdělku. Např. ministerstvo práce navrhuje tzv. pravidelnou valorizaci minimální mzdy. Ta by byla stanovená na 0,44 násobek průměrné mzdy.
Dále vláda navrhuje, aby měla právo rozhodnout jak o vyšším přidání, tak zároveň ale i o zmrazení zvýšení minimální mzdy.
Se stanoveným násobkem však odbory nesouhlasí. Podle nich by výsledná částka zůstala pod 40 procenty, zatímco odbory si přejí, aby minimální mzda dosáhla 41 procent průměrné mzdy, a proto se jim zdá navrhované zvýšení o 1500 Kč ideální.

Zaměstnavatelům se nelíbí, že za současné situace by mohlo docházet ke zvyšování minimální mzdy i v době krize, která by případně mohla přijít.

K další schůzce tripartity má dojít 9. července, což by mělo být těsně před předpokládaným hlasováním o důvěře vládě.

Naposledy se minimální mzda zvedala v lednu, bylo to o o 1200 korun na současných 12 200 korun.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient