Search
Close this search box.

Milovníci veteránů mohou navštívit XX. ročník Hanáckého okruhu

V sobotu 21. července se uskuteční XX. ročník Hanáckého okruhu, soutěže historických automobilů a motocyklů vyrobených do roku 1939.

Automobily a motocykly vyrobené převážně v prvorepublikovém Československu budou pro veřejnost vystaveny od 9.30 hodin v Rudolfově aleji ve Smetanových sadech. Diváci se mohou zúčastnit soutěže elegance a rozhodnout, který z automobilů a motocyklů získá cenu primátora o nejkrásnější stroj. Kromě všech známých československých automobilových značek jako Aero, Praga, Škoda, Tatra, Walter, Wikov a Zbrojovka Brno se představí také zahraniční automobily jako například Bugatti, Bentley, Horch, Chevrolet, Ford, Renault, Triumph a další. Zvučná jména značek najdou diváci i mezi motocykly. Kromě našich značek Jawa a ČZ budou na Hanáckém okruhu k vidění například také Harley Davidson, Ariel, BMW, BSA, Norton, NSU, Zündapp a jiné. Nejzastoupenější značkou vůbec bude Tatra. Těchto oblíbených moravských automobilů se sjede na Hanáckém okruhu více než dvacet. Jedním z nejzajímavějších exponátů bude jistě i autobus Tatra 27, který byl v Olomouci provozován v době okupace. Soukromé muzeum Veteran Arena Olomouc vystaví mimo jiné i vzácný první aerodynamický československý automobil Wikov 35 – Kapka. Nejstarším vozidlem bude Renault z roku 1903. Posádky, které přijedou nejen z celé České republiky, ale také ze Slovenska a Německa ozdobí své vozy i dobovým oblečením. K navození prvorepublikové atmosféry jistě přispěje i Olomoucký Dixieland Jazz Band, který bude po dobu výstavy hrát v hudebním altánku.

Po vyhlášení nejelegantnějšího automobilu a motocyklu začnou od 10.45 hodin historická vozidla postupně startovat do dopolední etapy z prostoru před fontánou. Každé vozidlo i s posádkou bude divákům představeno a start více než 110 historických automobilů a motocyklů tak potrvá zřejmě až do 12.15 hodin.

První etapa zavede posádky do Tovačova, kde budou mezi 12.00 – 14.00 hodinou všechna vozidla v zámeckém parku opět vystavena pro diváky. V 14.15 hodin odtud odstartuje odpolední etapa, která historické automobily a motocykly přivede zpět do Olomouce. Cíl bude na Horním náměstí a vozidla jsou zde očekávána mezi 16.00 – 17.30 hodinou. Trasa jubilejního XX. Hanáckého okruhu měří 90 km a vede přes obce v samém srdci Hané. V některých z nich čekají posádky zábavné či vědomostí průjezdní kontroly (Hněvotín, Dub nad Moravou, Brodek u Přerova, Nákupní centrum Olympia – Velký Týnec, Velká Bystřice). Vítězem se však stane každý, který se strojem starším více než 80 let přijede do cíle.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient