Milan Chovanec nebude hlasovat pro novou vládu

Ještě nezačalo hlasování o důvěře nové vládě a už začíná mít vládní koalice první trhliny. Po poslanci hnutí ANO Jiřím Maškovi, který je na dovolené v Austrálii a členovi ČSSD Romanu Sklenákovi, který se do sněmovny nedostaví kvůli zdravotní indispozici, nepodpoří novou vládu ani poslanec za sociální demokracii Milan Chovanec. Ten má však jiný důvod. „Je v zásadním konfliktu s mým svědomím, abych umožnil vznik této vlády, kde sociální demokraté mají hrát nedůstojnou roli fíkového listu,“ uvedl Chovanec na sociálních sítích.

Chovanec je nespokojen především s tím, že nové vedení ČSSD, které dohodlo koalici s ANO, couvlo ze všech svých zásadních prohlášení. Naráží tím třeba i na „kauzu“ Miroslav Poche, kdy nedokázal předseda ČSSD Jan Hamáček přimět prezidenta Zemana, aby Pocheho jmenoval na ministra zahraničí.

Navíc se mu nelíbí, že ČSSD bude vládnout v podstatě za podpory KSČM, tím že ANO s komunisty podepsalo toleranční patent. „Bohumínské usnesení totiž dosud nikdo nezrušil. Nesouhlasím s argumentem, že ČSSD vstupem do problematické vlády zabrání nástupu ještě horších sil,“ uvedl Chovanec.

„Mám obavu, že budeme jen směšnou chytrou horákyní české politiky, jež obutá-neobutá a oblečená-neoblečená kráčí do strašidelného zámku, kde na ni žádný ženich nečeká,“ napsal na Facebooku.

Jana Hamáčka rozhodnutí Chovance zklamalo. „Rozhodnutí Milana Chovance je pro mě osobně zklamáním. Ne proto, že je proti vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO. Ale proto, že navzdory svým veřejným prohlášením, že bude respektovat výsledky vnitrostranického referenda, tak neučiní.“

V tuto chvíli by tak mělo pro vládní koalici zvednou ruku, pokud ještě nedojde k nějakému zvratu, 106 poslanců.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.