Mikulášský den rozzáří Vsetín již 3. prosince

Rozsvícené vánoční stromy, světelné řetězy, svítící vločky, efekty padajícího sněhu a hvězdy, které jsou hlavním vánočním motivem Vsetína. Tak bude vypadat Mikulášský den, který odstartuje předvánoční atmosféru ve městě. V pondělí 3. prosince se do ulic města vypraví Mikulášská družina z Valašské Polanky, jejíž masky jsou až fascinujícím způsobem reálné. První vánoční strom bude rozsvícen na náměstí Svobody v 16.30 hodin.

Program bude zahájen ale už ráno v 9 hodin a opětovně jej doprovodí tematicky naladěná dechová hudba skupiny Čertovka z Hornolidečska. Odpolední blok programu bude zahájen v 15 hodin, kdy se otevře andělská pošta, v níž si děti mohou nechat orazítkovat své dopisy pro Ježíška.

Pro veřejnost, mateřské a základní školy bude připraven program, kdy každá mateřinka nebo škola nalezne v prostoru před domem kultury nízké stromky. Děti si je nastrojí vánočními ozdobami, které si přinesou. „Kdo narazí na Mikuláše s čertem a andělem a zarecituje nebo zazpívá básničku, získá drobnou odměnu. Připraveny budou také Čertovské váhy, které nebudou posuzovat stravovací návyky, ale přesně zváží tíhu prohřešků,“ přiblížila program pro malé návštěvníky Martina Hromadová ze střediska volného času Alcedo.

Na území města je šest velkých vánočních stromů, a to v místech velkého pohybu lidí. „Na Dolním náměstí budou rozsvíceny dva vánoční stromy, a to smrk, který bude laděn do zlaté barvy a lípa. Šestnáctimetrový jehličnan, který byl skácen u parkoviště základní školy Luh, už na místo přivezla správa zeleně vsetínských technických služeb. Na Horním městě bude rozsvícen korkovník zahalen ozdobami různých barev. Výzdoby se dočká také smrk u vlakového nádraží a jehličnan v Panské zahradě. Vánoční strom bude rozsvícen také na nádraží.

Adventní čas zpestří i další programy, během nichž si lidé mohou užít sváteční atmosféru. Součástí adventního času budou Veselé vánoční hody, které začnou v pondělí 17. a skončí v sobotu 22. prosince. „Připraveno máme šedesát stánků s vánočním zbožím. Změna oproti předešlým letům je, že budou trhy prodlouženy o jeden den. V programu vystoupí jak profesionální kapely, například Yo Yo Band, Fleret a Poutníci a regionální soubory a skupiny,“ vylíčila Petra Vaňková ze vsetínského domu kultury s tím, že jak profesionální kapely, tak ty místní, budou mít připraven program s vánoční tématikou.

Jarmarku mohou využít obyvatelé města nejen k setkání s přáteli, ale i k nákupu posledních dárků. „Centrum Vsetína také provoní punč, svařák nebo medovina, které k vánoční atmosféře neodmyslitelně patří, ale také sladké a slané pokrmy či klobásky a sýry. Na pořádek a klidný průběh na náměstí Svobody budou dohlížet vsetínští městští strážníci,“ řekl místostarosta Pavel Bartoň.

Tradiční součástí adventního času je Dětské vánoční městečko, které se uskuteční ve čtvrtek 20. a v pátek 21. prosince. „Je určeno k předvánočnímu prodeji zboží, které vyrobí a nakupujícím nabídnou děti. Výtěžek je určen na charitativní účely, peníze poputují na podporu rodiny, které mají rodinu s dítětem se zdravotním postižením,“ sdělil Pavel Bartoň.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web spravuje Webklient