Search
Close this search box.

Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2018

Mezinárodní varhanní festival Olomouc se koná každoročně od roku 1969. Za dobu své existence si získal přízeň laické i odborné veřejnosti celého světa. Přední světoví interpreti koncertují v chrámu svatého Mořice na slavných Englerových varhanách.

Festival před 50 lety založil prof. Antonín Schindler (+2010), dlouholetý člen a spoluzakladatel Moravské filharmonie. Po celou dobu byl jeho prezidentem i dramaturgem. Moravská filharmonie navázala na jeho dlouholetou práci a nadále zůstává pořadatelem. Od roku 2011 se stal dramaturgem festivalu Karel Martínek, varhaník a regenschori v chrámu sv. Mořice.

„Letošní jubilejní ročník festivalu nabízí opravdu to nejlepší ze světové varhanní scény. Posluchači se mohou těšit jednak na špičkové varhanní virtuózy mladé generace (P. Oreni, T. Ospital, B. Šuňavská), na zkušené varhanické legendy (D. Roth) nebo na koncerty se zajímavou dramaturgií (K. Martínek, T. Ospital, A. Bárta). Aby si návštěvníci festivalu užili varhanní hudby dosyta, je připraveno mimořádně šest koncertů namísto obvyklých pěti. Jsem rád, že se jubilejní 50. ročník podařilo připravit na nejvyšší možné úrovni,“ říká festivalový dramaturg Karel Martínek.

Kromě koncertů festival nabízí v tomto roce hudbu i na CD, které bude v prodeji během varhanních koncertů u pokladny: „Připravili jsme jubilejní CD s průřezem toho nejlepšího, co během 50 let u sv. Mořice zaznělo,“vysvětluje Martínek.

Během všech koncertů jsou v přední části kostela nainstalována dvě projekční plátna, na která se přenáší obraz z kůru. Diváci tak mohou sledovat varhaníka při hře.

Pro zájemce jsou připraveny také komentované prohlídky varhan, na kterých budou moci prozkoumat i nitro tohoto unikátního nástroje.

Po dobu festivalu až do listopadu je v Mozartově sále Moravské filharmonie Olomouc instalována výstava členů skupiny Tvůrčí fotografie DDM Olomouc „Mořické varhany.“ Výstava je přístupná návštěvníkům akcí v Redutě.

Před zahájením festivalu je nutné vždy varhany naladit. Dle Karla Martínka mohou výkyvy počasí způsobovat problémy: „Letos byla extrémní horka, což se pochopitelně na ladění vždy odrazí. Mým úkolem je varhany v maximálně možné míře připravit tak, aby kvalita koncertů nebyla nijak ohrožena.“ V tomto roce posluchači uslyší varhany naposledy před velkou opravou. Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci Englerových varhan, která začne v příštím roce a skončí v roce 2021, se bude po dobu oprav varhanní festival konat v jiných olomouckých kostelech.

Festival zahájí 3. 9. dramaturg festivalu Karel Martínek, který je varhaníkem v chrámu sv. Mořice a pedagogem na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci. Vedle interpretace varhanní literatury se intenzivně zabývá rovněž improvizací a kompozicí. Na koncertě budou spoluúčinkovat i členové Moravské filharmonie, pod vedením dirigenta Petra Šumníka zazní skladba Grand Choeur Dialogué pro varhany, žestě a tympány E. Gigouta. Koncert je věnován 100. výročí založení českého státu a na programu bude mj. Sinfonietta L. Janáčka v úpravě pro varhany, chorální fantazie Svatý Václave P. Ebena a na závěr bude K. Martínek improvizovat na témata Svatováclavského chorálu a české státní hymny.

Virtuózní mládí je název dalšího koncertu. Paolo Oreni, italský varhaník, je vítězem řady prestižních varhanních soutěží a je vysoce ceněn pro vysokou virtuozitu. V roce 2004 se stal finalistou varhanní soutěže města Paříže, které se účastnilo přes šedesát mladých varhaníků z celého světa. 6. 9. předvede svou brilantní techniku na skladbách J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Liszta nebo Ch. M. Widora.

Dalším představitelem mladé generace je Thomas Ospital z Paříže, který je titulárním varhaníkem v chrámu St. Eustache a patří v současnosti mezi světovou špičku varhanního umění. Má za sebou řadu ocenění a kromě sólové dráhy je vyhledávaným komorním hráčem. T. Ospital je také skvělým improvizátorem. 10. 9. vzdá holt svým interpretačním i improvizačním uměním Stvořiteli světa. Improvizaci na texty knihy Genesis doprovodí mluveným slovem Pavel Hekela.

Aleš Bárta se stal absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara 1984, ceny sbíral i na dalších mezinárodních soutěžích. Během svého turné v Japonsku v roce 1998 otevíral svým vystoupením novou koncertní síň v Yokohamě. Aleše Bártu v několika skladbách doprovodí saxofonista Roman Fojtíček, koncert 13. 9. má název Dialog dvou světů.

Bernadetta Šuňavská žije ve Stuttgartu, ale koncertuje po celém světě. Má na svém kontě řadu úspěchů: v roce 1998 získala 1. cenu a cenu Českého hudebního fondu na soutěži mladých varhaníků v Opavě, dále 1. ceny na soutěžích v Gdaňsku, Římě, Linci i ve Svatém Mořici. Na festivalu vystoupí již podruhé, naposledy zde hrála v roce 2009. Vedle varhanní hry se věnuje také úpravám skladeb pro varhany, z nichž některé zazní i na koncertě 17. 9.

Jedním z nejvýznamnějších francouzských varhaníků 20. století je Daniel Roth, který festival zakončí 19. 9. Od roku 1985 působí jako titulární varhaník chrámu St. Suplice, kde byli jeho předchůdci nejvýznamnější varhaníci a skladatelé, např. Ch. M. Widor nebo M. Dupré. Poslední festivalový koncert bude zaměřen výhradně na francouzské autory – Ch M. Widor, L. Vierne, C. Franck, M. Dupré.

Vstupenky na koncerty i varhanní prohlídky jsou v v podloubí olomoucké radnice a na dalších místech v síti Ticketportal nebo 1 hodinu na místě před koncertem. V kostele nejsou místa značená, proto je dobré přijít včas a najít si optimální místo k sezení. Výše vstupného zůstávají zachovány.

Koncerty: 3. 9., 6. 9., 10. 9., 13. 9., 17. 9., 19. 9. (chrám sv. Mořice, 19:00)
Varhanní prohlídky: 10. 9., 17. 9. (chrám sv. Mořice, 17:30)

Vstupné:
Koncerty: 150/70 Kč (sleva pro studenty, seniory, ZTP a ZTP/P, abonenty MFO a SPKH)
Varhanní prohlídky: 30 Kč

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient