Mezi Hlincemi a Ptyčem vznikla nová lipová alej

U silnice mezi obcemi Hlince a Ptyč byla vysazena oboustranná „Lipová alej republiky“. Nová alej byla slavnostně otevřena 27. října 2018 symbolickým přestřižením pásky v barvách trikolóry Richardem Polákem z Římskokatolické farnosti Kralovice, radní Plzeňského kraje pro životní prostředí a zemědělství Radkou Trylčovou, starostou města Rožmitál pod Třemšínem Josefem Vondráškem, starostou obce Slatina Josefem Šafránkem, starostou obce Studená Liborem Smolíkem a starostou obce Hlince Petrem Jiráskem.

Alej navazuje na kratší jednostranné lipové stromořadí za obcí Hlince a na jednostranné lipové stromořadí u místní komunikace na východním okraji obce, tzv. „obchvatu za Špejcharem“.

Výsadba byla finančně podpořena z dotačního programu Plzeňského kraje „Ochrana přírody 2018“, navíc byla v tomto významném roce připojena k akci „Lípy republiky 1918 – 2018“. Do „Lipové aleje republiky“ byly vysázeny lípy malolisté Tilia cordata a roubovance několika památných lip z České republiky.

U příležitosti stého výročí založení samostatného československého státu následovalo položení věnce a uctění památky padlých v první světové válce u Památníku padlým na hlinecké návsi. Slavnostní akce se kromě přítomných hostů zúčastnilo přes čtyřicet občanů z řad trvale bydlících, chatařů a chalupářů, včetně několika dětí. Přítomní zakončili odpolední program rozkrojením slavnostního dortu v místní hospodě „U Potůčků“.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.