Search
Close this search box.

Městu Osečná se podařilo obnovit křížovou cestu na Kotelském vrchu

V roce 2014 byla na Kotelském vrchu zrekonstruována kaple. Ta byla postavena na místě původních Božích muk v roce 1901 a to nákladem rodiny Bienertovy, pocházející z chalupy č.p. 32 v Kotli. Kaple byla zasvěcena „Božímu hrobu“. Snahou vedení města Osečná bylo přiblížit objekt kaple původnímu vzhledu dle dochované fotodokumentace. Kaple o půdorysném rozměru 4 m x 6,5 m má klasickou sedlovou střechu z vláknocementových šablon s vrcholovou věžičkou a křížkem. Ve štítě průčelí je umístěno pevné okno. Vstupní otvor je zajištěn kovanou mříží a za touto mříží ze strany interiéru jsou osazeny masivní dřevěné dveře. Vlastní rekonstrukci kaple provedla firma Penta z Jablonného v Podještědí. Nového kabátu se kaple dočkala v říjnu 2014. Dne 15. července 2015 proběhlo vysvěcení kaple. Kapličku vysvětil litoměřický biskup Mons. Mgr. Jan Baxant společně se zdejším farářem Miroslavem Maňáskem za účasti občanů z celého Podještědí.

Od kaple sv. Anny na jihovýchodním konci Kotle k nově zrekonstruované kapli Božího hrobu sem vede křížová cesta se 14 – dříve dřevěnými, nyní kamennými zastaveními. Křížová cesta byla vyrobena díky štědrosti rodiny Bienertovy v letech 1902 – 1904. Ještě začátkem roku 2017 byla bez obrázků, vykazovala hodně prasklin a některá byla dokonce poškozena. Díky finanční dotaci z programu Podpora obnovy a rozvoje venkova prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj ČR a spolupráci s Lesy ČR se podařilo městu Osečná křížovou cestu obnovit.

Bylo provedeno restaurování 13 kamenných zastavení a umístěno 13 plechových stříšek s křížky na tato zastavení. Panem Michalem Janovským byly namalovány obrázky a nainstalovány do nik jednotlivých zastavení. Na stojící dřevěný kříž vedle kaple jako 12. zastavení byla namontována plechová silueta s malbou ukřižovaného Ježíše Krista a do výklenku kaple byl namalován a umístěn obraz.

„Křížová cesta byla zrekonstruována z úcty k našim předkům, znovu vysvěcena bude v pátek 15. června 2018 v 17.00 ho­din”, uvedl starosta Jíří Hauzer.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient