Search
Close this search box.

Město zrevitalizuje prostor ve Škodově ulici

Prostor ve Škodově ulici, který tu vznikl po likvidaci někdejšího romského ghetta, čeká na revitalizaci. Vybydlené domy v blízkosti nádraží byly vloni srovnány se zemí, suterénní prostory baráků zasypány stavebním recyklátem a suť odvezena. Teď území o rozloze pět tisíc metrů čtverečních čeká obnova, spočívající především v zatravnění, sadových úpravách, ale i v nákupu nových laviček či odpadkových košů. Veškeré úpravy mají vylepšit prostředí pro pěší, kteří tudy chodí na nádraží – a na druhou stranu budou přizpůsobeny tomu, že je Škodova ulice součástí sociálně vyloučené lokality.

„Odhadujeme, že náklady na úpravu se budou blížit k 5 milionům korun. Po schválení finančních prostředků na březnovém zastupitelstvu na vypracování projektové dokumentace, která přijde zhruba na 150 tisíc korun, zahájíme výběrové řízení na projektanta. Ten vypracuje projekt na využití území,“ řekl náměstek přerovského primátora Petr Měřínský.

Projektant bude rozhodovat o podobě místa, kde ještě před lety stálo osm domů s osmdesáti byty, které původně obývali železničáři se svými rodinami – od osmdesátých let minulého století sem ale byli sestěhováni neplatiči a nepřizpůsobiví lidé, kteří řadu bytů doslova vybydleli. Zastupitelé nakonec souhlasili s tím, že území bude srovnáno se zemí. „Město za bourání zaplatilo 3 a půl milionu korun, z toho 2 a půl milionu dostal Přerov ze státní dotace. Jednou z podmínek pro získání dotace bylo, že do tří let bude území revitalizováno,“ doplnil Zdeněk Dostál z přerovského magistrátu. Zdůraznil, že v současné době je plocha zanedbaná, nevzhledná a stav vybavenosti – stejně jako stav vegetace – je tu žalostný.

Návrh revitalizace území by měl řešit především parkové úpravy. Některé z dřevin, které tu rostou, mají ještě dobrou sadovnickou úpravu, takže nově navržená zeleň a výsadba dřevin by je měla vhodně doplnit. „Počítáme samozřejmě s vykácením náletových a uschlých dřevin, opravou by měly projít cihlové zídky, oddělující lokalitu od sousedních objektů. Na místě by měl být nový parkový mobiliář, jako jsou zahradní lavičky či koše na odpadky,“ konstatoval primátorův náměstek Pavel Košutek.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient