Search
Close this search box.

Město Vysoké Mýto získalo ocenění za péči o památky

Na tradičním setkání pracovníků v kultuře a památkové péči Pardubického kraje, které se konalo 12. listopadu v Pardubicích, převzal starosta František Jiraský cenu Pardubického kraje za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2017. „Je to uznání práce jak volených představitelů města, tak i úředníků, kteří mají památky na starosti,“ uvedl starosta František Jiraský a dodal: „Ocenění je pro nás závazkem do budoucnosti.“ Nápadů na obnovu památek je celá řada. V příštím roce by mohlo dojít na restaurování oltářního obrazu Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla, který je největším obrazem tohoto významného barokního malíře v českých zemích, obnovu břidlicové střechy věží Litomyšlské brány a částečnou opravu kostela Nejsvětější Trojice.

„Kromě příspěvku z Ministerstva kultury musíme ocenit velký podíl města Vysokého Mýta na financování a obnově částí městské památkové zóny i jednotlivých objektů. Jen náměstí Vaňorného stálo městskou pokladnu 17 milionů korun a další prostředky šly i na obnovu nižší věže Pražské brány nebo na obnovu Choceňské věže,“ podotkl první náměstek hejtmana Roman Línek. Pardubický kraj přidává k ocenění ještě šek na 75 tisíc korun, které musí město využít ve prospěch regenerace památek.

Kromě ocenění Vysokého Mýta byly na setkání předány dva tituly Nositelé tradice. Seznam lidí, kteří mohou používat v Pardubickém kraji titul Nositel tradice, se letos rozšířil o košíkářku Alenu Bukvovou a řezbáře Bedřicha Šilara z Lanškrouna. „Přidanou hodnotou Nositelů tradice je oficiální visačka, kterou mohou dávat na své výrobky a která je dokladem tradičních lidových postupů. Výrobci navíc mohou předvádět své umění na akcích Souboru lidových staveb Vysočina,“ uvedla Ilona Vojancová ze Souboru lidových staveb Vysočina, který je krajem pověřenou organizací pro oblast lidové kultury.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient