Search
Close this search box.

Město uctilo památku padlých důstojníků

Vzpomínková akce k uctění památky umučených důstojníků z mladoboleslavské odbojové organizace Obrana národa a připomenutí smutného 79. výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava se konala ve čtvrtek 15. března u bývalých kasáren na Jičínské ulici. Pietního aktu se zúčastnil i náměstek primátora Daniel Marek, zastupitelka Miroslava Kašpárková, zástupci československé obce legionářské, Armády ČR, váleční veteráni i příbuzní umučených důstojníků, zástupci Sokola, obce baráčnické, sdružení a spolků i desítky dalších občanů.

Akci v slunném chladném odpoledni tradičně zahájil Podnikový dechový orchestr Škoda Auto. Součástí pietního aktu byly autentické nahrávky z dob začátku protektorátu včetně vyhlášení mobilizace, čtené úryvky vzpomínek na utrpení zatčených a vězněných členů odboje, hlasité předčítání jmen umučených či popravených občanů. Zazněly projevy mladoboleslavského historika Jana Juřeny, představitelů Armády ČR i Československé obce legionářské. Účastníci piety poté kladli věnce a květiny pod pamětní desku na kasárenské budově. V průběhu piety zazněla i čestná salva za umučené důstojníky a slovenská a česká hymna.

Akci předcházelo na tomto místě tematické dopoledne pro studenty základních i středních škol. Výstavku o okupaci Čech a Moravy německou armádou si mohli prohlédnout i účastníci odpolední piety. Válečné hrůzy i statečnost mladoboleslavských občanů v době druhé světové války tak organizátoři setkání opět připomenuli přítomným občanům a vyjádřili i naději, že se nic podobného již nebude opakovat.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient