Město Šternberk zve na bohatý adventní program

Na všechny adventní neděle je přichystán pestrý kulturní program na Hlavním náměstí, tradiční akce jako dětský jarmark či vánoční prohlídky organizuje hrad, novinkou bude ve Šternberku pekelná show a přijede také vánoční kamion se Santou. V plánu akcí jsou také vánoční výstavy v Expozici času a Informačním centru a koncerty v Kulturním domě i v kostele.

Sociální služby Šternberk zvou všechny zájemce na Vánoční jarmark, který se koná ve čtvrtek 29. listopadu od 9 do 18 hodin ve vstupní hale organizace na adrese Komenského 40. Součástí jarmarku bude také slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které proběhne v 16 hodin ve dvoře areálu Domu s pečovatelskou službou. Děti se můžou těšit na zábavný koutek včetně kolotoče a dospělí se se jistě rádi zahřejí horkým punčem. Bližší informace naleznete na webových stránkách www.socialnisluzby.cz

Adventní program zahajuje Dětský vánoční jarmark, a to v sobotu 1. prosince na hradě. Začátek je naplánován na 10 a konec na 16 hodin. Připraveny budou tvořivé dílničky pro děti i rodiče zaměřené na výrobu vánočních ozdob a dekorací, svícnů, svíček, malování na sklo, zdobení perníčků a mnoho dalších aktivit. Program ve vnitřních prostorách hradu doplní dřevěný betlém v životní velikosti instalovaný na dolním nádvoří. Vstupné na jarmark činí 30 korun, jednotlivé dílničky si dětí hradí samostatně.

Vánoční prohlídky hradu si pak můžete užít v sobotu 1. prosince a 15. prosince od 10 do 14 hodin. V rámci prohlídek návštěvníci uslyší zajímavé informace o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích, jak slavila Vánoce šlechta i prostý lid. Interiéry hradu doplní slavnostní vánoční výzdoba, betlémy, historické hračky a mnoho dalších vánočních artefaktů.

První adventní neděli 2. prosince slavnostně rozsvítíme vánoční strom na Hlavním náměstí. Program bude zahájen v 16 hodin, přivítáme zpěváka známého ze soutěže Superstar Martina Šafaříka. Následovat bude vystoupení žáků ze Základní školy náměstí Svobody a Pěveckého sboru Šternberk. Ten nejdůležitější okamžik však nastane v 17:00 hodin, kdy společně rozsvítíme vánoční strom. Smrk, který bude zdobit Hlavní náměstí po celé Vánoce, je ze Světlova. Sváteční večer uzavře vystoupení kapely Lake Malawi, na kterou se určitě vyplatí počkat!

V pondělí 3. prosince poprvé dorazí do Šternberka pekelná show s rakouskými čerty. Program se odehraje v Kulturním domě, vstupenky na odpolední program jsou k dispozici zde https://1url.cz/OMQwI, večerní program už je dle organizátorů vyprodaný. Více na www.certizrakouska.cz.

Ve čtvrtek 6. prosince vystoupí v Kulturním domě známé hudební uskupení Hradišťan společně s houslistou a skladatelem Jiřím Pavlicou, uměleckým vedoucím Hradišťanu. Vánoční koncert cimbálové muziky začne v 19 hodin, vstupenky si v hodnotě 290 korun si můžete zakoupit v Informačním centru ve Šternberku či v infocentrech v Olomouci, Litovli a Uničově.

Vánoční kamion Coca-Cola, který vypadá přesně jako v televizní reklamě, přijede do Šternberka na Hlavní náměstí v 16 hodin v pátek 7. prosince. Vánoční kamion přiváží Santu Clause, hravé skřítky, spoustu zábavy, soutěží, písniček a dalších překvapení. Těšit se můžete na vánoční koledy, čtení pohádek a chybět nebude ani oblíbené focení se Santou v Santově pokojíčku. Pro milovníky focení jsou připraveny fotopointy u vánočního kamionu i s vánočními skřítky. I letos pomáhá akce dobré věci, výtěžek z prodeje zboží na této akci bude předán dvěma potřebným rodinám žijícím ve Šternberku. Na akci bude vystupovat i šternberská hudební škola Yamaha Class. http://www.cocacolavanocnikamion.cz/cs

Vánoční prohlídky hradu doplní v sobotu 8. prosince od 10 do 14 hodin program Historická kafírna v rekonstruované Liechtensteiské kuchyni. Milovník dobré kávy Roman Prokeš s sebou přiveze historickou pražičku z dob rakouské monarchie, ve které si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet práci mistra pražiče. Bude připraveno i povídání o historii kávy a ochutnávky kávy vařené v džezvě či kávy filtrované.

Do vánoční dílničky zve v sobotu 8. prosince Expozice času. Na děti i hravé dospělé budou čekat stanoviště, kde si připraví vánoční dekorace, přáníčka a malé dárečky pro své blízké. Letošní novinkou bude autorské zrcátko či placka na batoh. Během akce se bude promítat vánoční film, který si sami vyberete. Hlasování probíhá na facebookových stránkách Expozice času. Dílničky začínají ve 13 hodin a končí v 16 hodin, přijít můžete kdykoli v jejich průběhu.

I druhou adventní neděli 9. prosince můžete strávit na Hlavním náměstí, kde v 16 hodin začíná bohatý hudební program. V jeho úvodu se představí Martina Trchová & Trio, následovat bude operetka Budulínek od žáků ze Základní školy Svatoplukova Šternberk. Těšit se můžete také na Pěvecký sbor Gymnázia Šternberk nebo na Martina Kurce s kapelou. Na akci zvou Městská kulturní zařízení.

Od pondělí 10. prosince můžete v Informačním centru navštívit Vánoční výstavu, kterou připravuje MAS Šternbersko. Kdo z Vás by ji chtěl něčím obohatit, může tak učinit. Vítány jsou jakékoliv výrobky s vánoční tématikou: ozdoby na stromeček, na zeď, na stůl, okna nebo dveře, pečené perníčky i další vánoční dobroty, betlémy apod. Můžete napsat na e-mail
kapkova@mas-sternbersko.cz, volat na tel. Číslo 733 327 195 nebo přijít osobně na Horní náměstí 2.

Ve středu 12. prosince si od 18 hodin můžete přijít zazpívat na Hlavní náměstí koledy. Akce se koná v rámci tradičního zpívání s názvem Česko zpívá koledy. Můžete se těšit na sólová vystoupení žáků ze Základní školy Svatoplukova.

Zahájení třetí adventní neděle 16. prosince bude na Hlavním náměstí od 16 hodin v rukou šternberské kapely „The Gardeners“. Po ní se můžete těšit na vystoupení žáků Základní školy Dr. Hrubého Šternberk a Pěveckého sboru Šternberk. Vrcholným číslem večera pak bude vystoupení populární zpěvačky Celeste Buckingham s kapelou. Program doplní tradiční vánoční trhy.

Koledy s pěveckým sborem Vocallica si můžete přijít zazpívat na Hlavní náměstí ve středu 19. prosince od 18 hodin. Přijďte nasát tu pravou předvánoční atmosféru u vánočního stromu.

V sobotu 22. prosince můžete navštívit od 19 hodin v Kulturním domě koncert s názvem „Vánočení“. Již 16. ročník benefičního koncertu pořádají bývalí spolužáci místního gymnázia, působící v kapelách „The Gardeners“ a „A další“. Tato akce je vhodná pro jakékoli publikum a svojí rodinnou atmosférou zaručuje navození té pravé vánoční nálady. Letošní výtěžek ze vstupného (150 korun) bude věnován onkologicky nemocnému Tomáškovi, takže
neváhejte a přijďte podpořit dobrou věc.

Poslední adventní neděle (23. prosince), která připadne na den před Štědrým večerem, opět nabídne na Hlavním náměstí ve Šternberku zajímavý program. Ten odstartuje přesně v 16 hodin, kdy se na pódiu představí místní kapela Rubbish people. Závěr adventu pak bude patřit Mishe&Tomovi a jejich Xmas edition. Program doplní tradiční vánoční trhy.

Od neděle 23. prosince 2018 až do středy 2. ledna 2019 budou probíhat v době od 10 do 16 hodin prohlídky Šternberského kláštera. Tyto zážitkové prohlídky budou obohaceny o hledání vánočního tajemství. Vstupné pro dospělého je 100 korun. Dospělý doprovázející dítě, studenti a důchodci zaplatí 50 korun a děti od 6 do 15 let mají vstup za 20 korun. Tato akce je vhodná pro všechny věkové skupiny.

V úterý 25. prosince se od 16 do 18 hodin uskuteční Poetické prohlídky hradu. V romantickém podvečerním čase se můžete těšit na prohlídky vánočně vyzdobeným hradem. Začátky jsou v 16, 17 a 18 hodin. Kromě informací týkajících se historie hradu a vánočních tradic uslyšíte půvabné příběhy z knihy Piera Gribaudiho Příběhy vánoční noci. Vstupné je 190 korun, zlevněné 130 korun.

Na předposlední den v roce, neděli 30. prosince, chystá Státní hrad Šternberk Vánoční divadlo pro děti. Od 15 hodin se v Hodovním sále hradu představí šternberští ochotničtí komedianti alias ŠOK, kteří zahrají hned dvě loutkové pohádky pro ty nejmenší návštěvníky. Na programu budou pohádky Jak kočička s pejskem dělali dort a Jak šlo vejce do světa. Vstupné je 60 korun, zlevněné 40 korun.

Na závěr roku potěší všechny příznivce dechové hudby koncert místního hudebního uskupení Šternberanka, které tentokrát vystoupí společně s Duem Jamajka. Návštěvníci jsou zváni v neděli 30. prosince v 19 hodin do Expozice času, kde si budou moci hudbu nejen poslechnout, ale také si na ni zatancovat. Vstupné je 120 korun, na akci zvou Městská kulturní zařízení.

V pondělí 31. prosince budou mezi 10 a 15 hodinou připraveni slavnostně naladění průvodci a hrad vyzdobený v duchu Vánoc. Chybět nebude občerstvení, o hudební doprovod se postará flašinetářka. Aktivní návštěvníci se mohou zapojit do závodu v orientačním běhu Silvestrovské kufrování. SKI-OB Šternberk připraví tratě pro začátečníky i pokročilé, start a cíl bude na nádvoří. Vstupné činí 190/130 korun.

Nemáte plány na silvestrovský večer, ale sedět doma u televize pro Vás také není to pravé? Tak přijďte poslední den v roce na Hlavní náměstí, kde si budete moct od 22 hodin vychutnat kvalitní hudební program a o půlnoci potom společně s ostatními přivítat rok 2019. Akci pořádají Městská kulturní zařízení, předpokládaný konec je v jednu hodinu po půlnoci.

Až do 31. prosince bude ve sklepních prostorech Expozice času přístupná výstava betlémů, které zapůjčil pan Pavel Čunderle z Pňovic. K vidění jsou keramické betlémy, vystřihovací betlémy z papíru s krajinou, ale i různé předměty s vánoční tematikou, např. těžítka, sošky, obrázky. Výstava je doplněna o sbírku andílků a vánoční dekorace. Všechny exponáty obsahují motiv Svaté rodiny z Betléma. Na toto téma byl vytvořen i speciální animační program pro školy, na který se můžete objednat. Součástí výstavy jsou i výrobky dílen šternberského Vincentina.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient