Search
Close this search box.

Město Plzeň si připomnělo památku Václava Havla a uctilo památku obětí komunismu

Primátor města Plzně Martin Baxa společně s několika členy zastupitelstva města v sobotu 17. listopadu, kdy si Česká republika připomněla 29. výročí sametové revoluce, položili květiny u obelisku památníku Obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží před centrální Komerční bankou. Společně se poté vydali k lavičce Václava Havla v Šafaříkových sadech, kde primátor rovněž položil květiny.

Martin Baxa u pamětní desky umístěné u lavičky při krátkém projevu připomenul odkaz bývalého prezidenta Václava Havla, který se stal symbolem listopadových událostí roku 1989. Zavzpomínal, jak tehdy, byť jako čtrnáctiletý chlapec, tyto události v Plzni rozechvěle vnímal, prožíval a uvědomoval si jejich význam. Připomněl, že svoboda není standard a je důležité uvědomit si, že o ni mohou lidé snadno přijít. Několik vzpomínek na listopad 1989 a zejména na bouřlivou atmosféru při shromážděních na pražské Letné přidal i zastupitel Jiří Lodr, jenž se jich tehdy s manželkou v Praze účastnil.

Vzpomínkového aktu se kromě primátora zúčastnili za ODS Ilona Mauritzová, za Piráty Pavel Bosák, Daniel Kůs, Tomáš Fafner Pastirčák a Pavel Šrámek, za KDU-ČSL Jiří Lodr a Pavel Janouškovec a za TOP 09 Michal Vozobule.

Výročí sametové revoluce si připomněli Plzeňané o sobotním odpoledni, kdy se uskutečnila na různých místech řada vzpomínkových akcí – například beseda na téma 17. listopad 1989 v Praze, promítání záznamu StB z demonstrace 6. května 1989 na náměstí Míru, kde stovky lidí přišli vzdát poctu americkým osvoboditelům Plzně, uskutečnila se beseda o samizdatu. Události státního svátku vyvrcholily večerním setkáním asi šesti stovek občanů na náměstí Republiky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient