Město Plzeň si připomnělo památku Václava Havla a uctilo památku obětí komunismu

Primátor města Plzně Martin Baxa společně s několika členy zastupitelstva města v sobotu 17. listopadu, kdy si Česká republika připomněla 29. výročí sametové revoluce, položili květiny u obelisku památníku Obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží před centrální Komerční bankou. Společně se poté vydali k lavičce Václava Havla v Šafaříkových sadech, kde primátor rovněž položil květiny.

Martin Baxa u pamětní desky umístěné u lavičky při krátkém projevu připomenul odkaz bývalého prezidenta Václava Havla, který se stal symbolem listopadových událostí roku 1989. Zavzpomínal, jak tehdy, byť jako čtrnáctiletý chlapec, tyto události v Plzni rozechvěle vnímal, prožíval a uvědomoval si jejich význam. Připomněl, že svoboda není standard a je důležité uvědomit si, že o ni mohou lidé snadno přijít. Několik vzpomínek na listopad 1989 a zejména na bouřlivou atmosféru při shromážděních na pražské Letné přidal i zastupitel Jiří Lodr, jenž se jich tehdy s manželkou v Praze účastnil.

Vzpomínkového aktu se kromě primátora zúčastnili za ODS Ilona Mauritzová, za Piráty Pavel Bosák, Daniel Kůs, Tomáš Fafner Pastirčák a Pavel Šrámek, za KDU-ČSL Jiří Lodr a Pavel Janouškovec a za TOP 09 Michal Vozobule.

Výročí sametové revoluce si připomněli Plzeňané o sobotním odpoledni, kdy se uskutečnila na různých místech řada vzpomínkových akcí – například beseda na téma 17. listopad 1989 v Praze, promítání záznamu StB z demonstrace 6. května 1989 na náměstí Míru, kde stovky lidí přišli vzdát poctu americkým osvoboditelům Plzně, uskutečnila se beseda o samizdatu. Události státního svátku vyvrcholily večerním setkáním asi šesti stovek občanů na náměstí Republiky.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak