Město Plzeň posiluje službu Senior Expres o šestý vůz

Šesté vozidlo služby Senior Expres bude od 1. září sloužit občanům západočeské metropole. Posílit systém dopravy, kdy se Plzeňané ve věku 70 let a více prostřednictvím této služby dostanou kamkoliv po městě za 30 korun, rozhodlo město Plzeň. Díky dalšímu vozu se podaří uspokojit větší množství zákazníků, odhadem o několik tisíc ročně. Projekt smluvně zajišťují Plzeňské městské dopravní podniky. Slavnostního představení šestého vozu se v pátek 31. srpna zúčastnili náměstkyně primátora Eva Herinková a náměstek primátora Pavel Kotas.

Služba funguje od roku 2014. Letos už podruhé se město rozhodlo posílit tento systém dopravy pro seniory, pátý vůz začal jezdit v lednu. „Ani s pěti vozy však nemáme šanci uspokojit poptávku po přepravě. Měsíčně službu využívá na 1200 Plzeňanů starších 70 let, za čtyři roky jejího provozu obsloužila vozidla více než 35 tisíc klientů. Přesto je nutno z kapacitních důvodů každý měsíc odmítnout přes 300 zájemců,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková. Tuto situaci by měl pomoci vyřešit šestý vůz.

Senior Expres inicioval a zároveň zajišťuje Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně, který mapuje spokojenost zákazníků, vytíženost vozů, efektivitu přepravy a na základě pravidelných rešerší navrhuje posilování vozového parku. „V České republice jsme byli prvním velkým městem, které se rozhodlo provozovat tuto službu prostřednictvím vlastních útvarů. Senioři se díky této službě stávají soběstačnější a nezávislejší na cizí pomoci při dopravě například do zdravotnických zařízení. Velmi pozitivní reakce zákazníků pak máme na řidiče všech vozidel, lidé chválí jejich vstřícnost a ochotu,“ doplnil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas. Za provoz jednoho vozu platí město prostřednictvím odboru sociálních služeb ročně 1,2 milionu korun.

Nově tedy bude občanům města Plzně sloužit šest shodně označených vozů VW Caddy. Jedno je v provozu od 6 hodin ráno do 22 hodin večer, další čtyři v pracovní dny od 7 do 15 hodin. Za svezení zaplatí senioři 30 korun v Plzni, při jízdě do vzdálenosti 30 kilometrů od Plzně 11 korun za kilometr.

Zájem o službu rok od roku stoupá. Důvodem je nejen spokojenost klientů, ale zejména demografický vývoj. „Ve srovnání s ostatními městy v republice je Plzeň nejrychleji stárnoucím městem. Počet osob pobírajících starobní důchod atakuje hranici 45 tisíc, připočítáme-li k tomu ještě invalidní důchodce, pak jsme na 52 tisících. To je téměř třetina populace města. Tuto skutečnost a související vývoj je třeba mít na zřeteli a činit odpovídající opatření,“ uvedla vedoucí Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně Alena Hynková.

Součástí služby Senior Expres je nonstop dispečink pro objednání přepravy na telefonu 601 381 381. S narůstajícím počtem vozů však vyvstává problém s objednáváním jízd. Dispečink je přetížený a stává se, že se lidé nemohou dovolat. „Jsme si vědomi potřebnosti služby, a proto se maximálně snažíme vycházet vstříc všem zákazníkům. Kapacitní možnosti našeho dispečinku, kde v minulosti nebylo počítáno s takovým náporem, však překročily hranice našich provozních možností. Chápeme rozhořčení těch, kteří se nedovolají, protože je linka obsazená, ale děláme ve spolupráci s městem vše proto, abychom v horizontu několika málo měsíců situaci vyřešili,“ řekl Michal Kraus, generální ředitel a předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků. „Prosíme tedy o shovívavost a pochopení, věc je v jednání,“ dodal.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak