Město Plzeň oslavilo partnerství s Regensburgem

Celodenním programem na náměstí Republiky v neděli 16. září oslavili 25 let partnerství Plzně a Regensburgu občané obou daných měst. Den s Regensburgem začal v 10 hodin a trval až do 17. hodin. Kromě občanů a návštěvníků Plzně přijeli dva autobusy zájemců z hornofalcké metropole v doprovodu zástupců města, tamější univerzity, škol či spolků. Do Plzně také zavítala s delegací z Bavorska emeritní primátorka Regensburgu Christa Meier, jenž 25. září 1993 podepsala se Zdeňkem Mračkem, emeritním primátorem Plzně, partnerskou dohodu.

Během programu na plzeňském náměstí vystoupily na scéně akordeonový soubor ZUŠ Chválenická nebo soubor písní a tanců JISKRA. Z Bavorska přijely také dvě kapely, které představily tradiční tamní lidové tance a písně.

V dopoledních hodinách proběhlo v Obřadní síni setkání zástupců plzeňských a regensburských organizací k připomenutí podpisu dohody mezi městy za přítomnosti obou emeritních primátorů, jež dohodu podepisovali, Christy Meier a Zdeňka Mračka, velvyslance Spolkové republiky Německo v Praze Christopha Isranga, zástupců vedení obou měst, zástupců biskupství a dalších hostů.

Ve 14 hodin proběhla na náměstí Republiky zdravice primátora města Plzně Martina Zrzaveckého a náměstkyně primátora města Regensburg Gertrud Maltz-Schwarzfischer. Zástupci obou měst se shodli, že spolupráce Plzně a Regensburgu je na velice vysoké úrovni, je stěžejní pro rozvoj obou měst a je potřeba v ní nadále pokračovat, a to nejen na úrovni měst, ale samozřejmě také v oblastech školství, hospodářství, ve vědě a výzkumu či v sociální oblasti.

Pro návštěvníky z Bavorska připravilo městské Turistické informační centrum prohlídky krajské metropole včetně prohlídky plzeňské radnice.

Den s Regensburgem připravilo oddělení protokolu Kanceláře primátora Magistrátu města Plzně, do jehož gesce spadají partnerská města Plzně.

25 let partnerství mezi Plzní a Regensburgem připomíná v letošním roce celá řada akcí, jež se uskuteční v obou městech. V březnu se mohli zájemci z Plzně vydat do Regensburgu na festival Treffpunkt, jež je pořádán v rámci česko-bavorské kulturní platformy. V neděli 2. září se vydali Plzeňáci na Regensburskou lidovou slavnost, kdy program daného dne patřil Plzni.

Do konce roku se mohou občané Plzně těšit na další dvě akce spojené s touto hornofalckou metropolí. Od 18. do 21. října se uskuteční v DEPO2015 již tradiční Treffpunkt, kdy vstup na celou akci je zdarma, a v prosinci se mohou zájemci vydat na tradiční vánoční trhy do Regensburgu, kdy město Plzeň vypraví autobusy na dané trhy.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak