Město Osečná díky podpoře z fondu Libereckého kraje úspěšně zrestaurovalo kříž v Druzcově

(Aktualizováno před )

Kříž byl ještě nedávno v zanedbaném stavu – kříž byl mírně nakloněn doleva, na podstavci se tvořily krusty a mechy a v některých místech byl značně degradován, nápisy na kříži byly nečitelné a litinový křížek s korpusem Krista byl neošetřený.

Kříž byl vystavět v roce 1874. Autora kříže se nepovedlo zjistit. Kříž tvořil podstavec, litinový kříž s korpusem Krista. Vlastníkem kříže je město Osečná, vlastníkem pozemku, na kterém kříž stojí, je taktéž město Osečná.

Vlastní restaurování kříže v Druzcově proběhlo odborníky na kámen a kov na místě, bez nutnosti rozebírání celků. Proběhlo zde rovnání celého kříže, biosanace, mytí tlakovou vodou, odborná oprava podstavce včetně restaurování defektů povrchu, zvýraznění písmen Ano 1874 ve spodní části, rozluštění a rekonstrukce a jemné zvýraznění písma ve střední části, zlacení božího oka pod profilovanou stříškou, lokální barevná retuš, hydrofobizace a bioprevence. Následně proběhlo na místě abrazivní očištění a nátěr litinového kříže, zvýraznění písmen INRI, zlacení záře a zlacení korpusu Krista. Na závěr byla položena kamenná nepravidelná čedičová dlažba a doupravila se nivelita.

„Jsem moc rád, že se nám povedlo v tomto hektickém roce v Druzcově opravit kromě brány na hřbitově i tento krásný kříž z roku 1874. Dalším záměrem města bude u tohoto kříže dovydláždit veřejné prostranství a umístit zde odpočinkovou lavičku“, uvedl starosta města Jiří Hauzer.

Projekt „Restaurování kříže v obci Druzcov z roku 1874“ podpořil Liberecký kraj.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz