Město opravilo krovy na znojemském hradu, chystá se zrestaurovat i stropy

Restaurátorské práce a následná zpětná montáž čeká dřevěný malovaný strop v jedné z místností Znojemského hradu, který byl sejmut v roce 2015 z důvodu opravy povalových stropů při výměně krovů ve středním křídle hradu. Jedná se o historicky cenný strop, který plní dekorační funkci. „Po jeho zpětném osazení bude i tato místnost vhodná pro další expozice Jihomoravského muzea, které výstavní prostory na znojemském hradě využívá,“ říká starosta Znojma Jan Grois. Strop je téměř tři roky zabalen ve fólii a uložen v prostorách krovu hradu a čeká na restaurování před zpětnou montáží. Při demontáži tu totiž bylo zjištěno poškození s návrhem na restaurování. „Náklady na restaurátorské práce a následnou montáž jsou 290 000 korun,“ dodává starosta Grois.

Do oprav krovů a stropů pod nimi investuje město již několik let. Investice šly na opravy západního, jižního a středního křídla. V dubnu roku 2017 se začalo poslední etapou, a to konkrétně ve východním přístavku středního křídla. Loňské opravy spočívaly v opravách stropů, krovů, střešní krytiny, římsy, výměny části hromosvodu, sanace klenby a rovněž se provedly klempířské práce. V části povalových stropů byla položena hliněná dlažba.

Práce na opravách krovů byly ukončeny v listopadu loňského roku a náklady byly vyčísleny na 5 100 000 korun. Na tyto opravy získalo město finanční podporu od státu, a to z Programu regenerace městské památkové rezervace (téměř 1,3 milionů korun), a také podporu z Jihomoravského kraje (375 000 korun).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient