Search
Close this search box.

Město opravilo krovy na znojemském hradu, chystá se zrestaurovat i stropy

Restaurátorské práce a následná zpětná montáž čeká dřevěný malovaný strop v jedné z místností Znojemského hradu, který byl sejmut v roce 2015 z důvodu opravy povalových stropů při výměně krovů ve středním křídle hradu. Jedná se o historicky cenný strop, který plní dekorační funkci. „Po jeho zpětném osazení bude i tato místnost vhodná pro další expozice Jihomoravského muzea, které výstavní prostory na znojemském hradě využívá,“ říká starosta Znojma Jan Grois. Strop je téměř tři roky zabalen ve fólii a uložen v prostorách krovu hradu a čeká na restaurování před zpětnou montáží. Při demontáži tu totiž bylo zjištěno poškození s návrhem na restaurování. „Náklady na restaurátorské práce a následnou montáž jsou 290 000 korun,“ dodává starosta Grois.

Do oprav krovů a stropů pod nimi investuje město již několik let. Investice šly na opravy západního, jižního a středního křídla. V dubnu roku 2017 se začalo poslední etapou, a to konkrétně ve východním přístavku středního křídla. Loňské opravy spočívaly v opravách stropů, krovů, střešní krytiny, římsy, výměny části hromosvodu, sanace klenby a rovněž se provedly klempířské práce. V části povalových stropů byla položena hliněná dlažba.

Práce na opravách krovů byly ukončeny v listopadu loňského roku a náklady byly vyčísleny na 5 100 000 korun. Na tyto opravy získalo město finanční podporu od státu, a to z Programu regenerace městské památkové rezervace (téměř 1,3 milionů korun), a také podporu z Jihomoravského kraje (375 000 korun).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient