Město opravilo krovy na znojemském hradu, chystá se zrestaurovat i stropy

Restaurátorské práce a následná zpětná montáž čeká dřevěný malovaný strop v jedné z místností Znojemského hradu, který byl sejmut v roce 2015 z důvodu opravy povalových stropů při výměně krovů ve středním křídle hradu. Jedná se o historicky cenný strop, který plní dekorační funkci. „Po jeho zpětném osazení bude i tato místnost vhodná pro další expozice Jihomoravského muzea, které výstavní prostory na znojemském hradě využívá,“ říká starosta Znojma Jan Grois. Strop je téměř tři roky zabalen ve fólii a uložen v prostorách krovu hradu a čeká na restaurování před zpětnou montáží. Při demontáži tu totiž bylo zjištěno poškození s návrhem na restaurování. „Náklady na restaurátorské práce a následnou montáž jsou 290 000 korun,“ dodává starosta Grois.

Do oprav krovů a stropů pod nimi investuje město již několik let. Investice šly na opravy západního, jižního a středního křídla. V dubnu roku 2017 se začalo poslední etapou, a to konkrétně ve východním přístavku středního křídla. Loňské opravy spočívaly v opravách stropů, krovů, střešní krytiny, římsy, výměny části hromosvodu, sanace klenby a rovněž se provedly klempířské práce. V části povalových stropů byla položena hliněná dlažba.

Práce na opravách krovů byly ukončeny v listopadu loňského roku a náklady byly vyčísleny na 5 100 000 korun. Na tyto opravy získalo město finanční podporu od státu, a to z Programu regenerace městské památkové rezervace (téměř 1,3 milionů korun), a také podporu z Jihomoravského kraje (375 000 korun).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak