Město Jičín umístí na Žižkovo náměstí osm „Kamenů zmizelých“

Rada města schválila záměr umístit 8 kusů Kamenů zmizelých (Stolperstein) do dlažby chodníku před domem na Žižkově náměstí čp. 6. Budou připomínat zdejší obyvatele, kteří se stali oběťmi nacistického teroru. Během holokaustu nacisté zavraždili příslušníky rodiny Steinerových.

Na město Jičín se obrátil zástupce Veřejně prospěšného spolku na podporu osob dotčených holokaustem z.s. se žádostí o umístění osmi těchto kamenů. Stolperstein má podobu dlažební kostky s mosazným povrchem. Ačkoliv v překladu doslovně znamenají „kameny, o které je třeba klopýtnout“, častěji se užívá pojem Kameny zmizelých a ve skutečnosti jsou zapuštěny do dlažby. I když tedy klopýtnutí nehrozí, svou podobou pozornost upoutají a možná kolemjdoucího přesvědčí na chvíli popřemýšlet, s jakými hrůzami se obyvatelé Jičína dříve museli potýkat. Osm členů rodiny Steinerů bylo během nepochopitelného teroru nejprve zavlečeno do koncentračního táboru Terezín a v roce 1943 zavražděno v plynové komoře v Osvětimi.

První Kámen zmizelých byl umístěn před radnici v Kolíně nad Rýnem dne 16. prosince 1992 z iniciativy umělce a filantropa Guntera Demniga. Postupně se z nápadu stala celoevropská iniciativa. První kámen v České republice byl umístěn v roce 2008. Jičín se do iniciativy s hrdostí zapojuje.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.