Město Hořice se stalo Městem dětí

Unikátní projekt přeshraniční spolupráce spojil děti z polské Strzegomi s dětmi z Hořicka, Jičínska a Novopacka. Překladatele k dorozumívání většinou nebylo třeba.

„Bylo to pro nás náročné, projekt jsme realizovali poprvé. V Polsku má už jistou tradici,“ říká úvodem Jaroslava Toušová z Domu dětí a mládeže, která měla akci v Česku na starosti. Přeshraniční Město dětí se zrodilo v areálu za Sportovní halou vedle Smetanových sadů a mohlo žít díky spolupráci měst Jičína, Hořic, Nové Paky s polským partnerem a hospodářskými komorami. A tak se 15. července vydalo sto českých dětí do Polska, v minulém týdnu pak přivítali sto polských dětí v Hořicích. K ním se přidalo dvě stě českých dětí. Tábor byl zaměřen na finanční gramotnost a tak si účastníci vyzkoušeli, jaké je to být dospělými.

Každý den kluci a holky vystřídali tři stanoviště, kde v hodinových intervalech pracovali. Dvacet pracovišť nabízelo práci všeho druhu. Děti se učily plést housky, fotografovat, letovat, pronikly do tesařiny, vyráběly modely letadel, blikátka a mnohdy také poprvé držely v ruce jehlu a niť. Při hře na zaměstnání si táborníci vyzkoušeli práci s keramickou hlínou, činnost zdravotníka, hasiče, řidiče, mediálního technika, bankéře, elektrotechnika, rybáře, truhláře, ostrahy, policie, tanečníka. Za odvedenou práci obdrželi speciální měnu – taurony. Jeden zaplatili za oběd a zbylé mohli věnovat na charitu, podpořit jednoho chlupáče z nedalekého útulku a nebo peníze bohapustě utrácet v obchodě snů. Kdo ale měl ekonomického ducha, peníze šetřil, vložil do banky a pak si z tábora odvezl třeba koloběžku.

Erika Javůrková z Krajské hospodářské komory vysvětluje, proč se komora do projektu vložila. „Pomáháme podnikatelům při přípravě dětí na budoucí povolání, což je hlavním smyslem tohoto přeshraničního Města dětí. Jsou tu zastoupeni místní podnikatelé, aby děti poznaly, co se ve firmách vyrábí a jaké povolání jsou žádoucí.“

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.