Uhradit lázeňský pobyt i se speciálním rehabilitačním programem by chtělo město Hlučín jedenáctiletému Lukáši Holubkovi z Hlučína. Na účtu 6413092/0800 veřejné sbírky určené pro hlučínské děti s postižením ale zatím není dost peněz. Chybí minimálně 20 tisíc korun.
Na kontě hlučínské sbírky je aktuálně 100 tisíc korun. Jenže necelých 60 tisíc korun bude stát podzimní intenzivní neurorehabilitační program pětiletého Františka Štěpáníka. Jeho
mamince se sice už daří zajišťovat peníze na rehabilitaci i z jiných zdrojů, ale tentokráte se nepovedlo.
„František udělal za ty necelé tři roky, co mu město pomáhá, tak obrovské pokroky, že každá koruna na něj vynaložená stojí za to,“ řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.
František před třemi lety nezvládl sám bez opory ani sedět a nemluvil, prognóza lékařů nebyla nijak pozitivní. Dnes už chlapec dokáže i chodit a začíná povídat. Je na tom fyzicky natolik dobře, že dokonce zvládá nejnáročnější, ale také nejnákladnější rehabilitační program KlimTherapy, který absolvuje opět letos v listopadu.
O příspěvek na speciální rehabilitační program v menším finančním rozsahu žádala také rodina Holubkových. Na terapii zvanou RehaKlim bylo zapotřebí 30 tisíc korun, což by aktuální stav účtu umožnil. Jenže pak přišla studená sprcha, když Lukáši Holubkovi jeho zdravotní pojišťovna neschválila lázně. Chlapec trpí od narození hemiparézou celé pravé strany těla následkem dětské mozkové obrny a ADHD poruchou výslovnosti, takzvanou vývojovou dysfázií. Na doporučení lékařů má jezdit do lázní dvakrát do roka, aby mohl během jednoho pobytu absolvovat speciální CI Therapy na zlepšení hybnosti ruky, a při druhém pobytu program RehaKlim na rehabilitaci celého těla. Letos už Lukáš zjara absolvoval program CI Therapy a rodina ho zvládla uhradit. Teď ztrácí naději, že by Lukáš stihl ještě druhý doporučovaný typ rehabilitace.
Celý pobyt v lázních na tři týdny včetně specializovaného programu RehaKlim totiž přijde na 60 tisíc korun. Čtyřtýdenní pobyt včetně specializovaného programu dokonce na 80 tisíc korun.
„Aby mohl Lukáš odjet alespoň na tři týdny, chybí na účtu 20 tisíc korun. Jsem přesvědčena, že tyto peníze se nám podaří dát dohromady. A tak trochu doufám, že nakonec uhradíme i celé čtyři týdny. Věřím totiž, že Hlučín opět projeví solidaritu, jako při pomoci dalším dětem,“ řekla místostarostka Kotrlová.
Lukáš je z dvojčat, jeho bratr Petr má stejné postižení, ale navíc je autista, jeho rehabilitace je proto ještě komplikovanější a rodina zatím hledá způsoby, jak s ní začít. Když jeden z rodičů jede s Lukášem do lázní, musí se druhý starat o Petra a ještě o jejich mladšího brášku. „Náš třetí syn je naštěstí zdravotně v pořádku a věříme, že až my jednou budeme staří, postará se aspoň trochu o své bratry. Doufáme, že do té doby rehabilitace chlapcům pomůže natolik, že budou aspoň soběstační při běžné obsluze,“ poznamenává tatínek Filip Holubek. Protože se pro postižené chlapce nenašla v Hlučíně vhodná škola, musí je rodiče denně vozit do Ostravy. Do zaměstnání tak může chodit jen otec. Finanční situace proto rodině nedovoluje hradit pravidelně z vlastního rozpočtu specializované rehabilitační programy, které by měl Lukáš absolvovat.
Pomoci může každý, kdo jakýmkoliv způsobem přispěje do sbírky určené pro hlučínské děti se zdravotním postižením. Číslo účtu veřejné sbírky, kterou spravuje město Hlučín, je 6413092/0800. Veškeré peníze od dárců jdou vždy na pomoc konkrétním dětem. Peníze se nevylácí rodinám, ale přímo se z nich hradí speciální rehabilitace, potřebné pomůcky a podobně.