Search
Close this search box.

Město Habartov ocenilo své osobnosti za uplynulý rok

V rámci 14. reprezentačního plesu města Habartova došlo v pátek 23. února i na slavnostní okamžik, který bývá nedílnou součástí této společenské akce. Na ples jsou pozváni a následně zde před veřejností oceněni lidé, kteří jsou svým konáním něčím v pozitivním slova smyslu výjimeční. A nejinak tomu bylo i letos.

Na svém setkání začátkem února Komise pro sport a kulturu posoudila obdržené nominace a posléze doporučila radě města ke schválení dva lidi, kteří odpovídají výše uvedeným kritériím a kteří si ocenění nazvané Osobnost roku potažmo Počin roku města Habartova 2017 bezezbytku zaslouží.

Rada města se rozhodla toto doporučení respektovat, a tak na zmiňovaný ples dorazili Veronika Stránská a Vladimír Bružeňák, aby si toto prestižní ocenění z rukou starosty města Ing. Petra Janury a předsedy Komise pro sport Mgr. Aleše Plevky převzali.

Veronika Stránská byla oceněna za svou dlouholetou a nezištnou dobrovolnickou službu v sociální oblasti. Když se jí totiž před třiadvaceti lety narodil handicapovaný syn Bohouš, postavila se k této nelehké životní výzvě spolu se svým manželem Bohoušem Stránským čelem a nalezla energii a sílu se s touto zkouškou vyrovnat. Ba co víc, zmobilizovala v sobě i další sílu pomáhat ostatním lidem, kteří byli stiženi podobným osudem. Spolu s manželem rozjeli canisterapii a pomoci se snažila i radou či tolik potřebnými informacemi. Aktuálně si její dlouhodobou pomoc velmi chválí společnost Dolmen, která v Habartově provozuje chráněné bydlení pro své klientky. K nim Veronika pravidelně dochází a několik desítek hodin svého volného času věnuje pomoci dívkám, pro něž je její starostlivost k nezaplacení.

Vladimír Bružeňák si pro sebe vysloužil toto zviditelnění za vydání knihy Morový rok 1938 na Sokolovsku. V této historické publikaci se na několika stech stranách věnuje pohnutému období, kdy se v našem regionu dostával postupně k moci nacismus, který zcela převrátil osudy zde dosud vcelku spokojeně žijících obyvatel. Na desítkách stran se pak pan Bružeňák, který je regionálním historikem, profesorem dějepisu na sokolovském gymnáziu a autorem několika dalších prací z období první poloviny dvacátého století, věnuje přímo krvavé události popisující také pokus o henleinovský puč v někdejším Habersbirku (Habartově), jenž se uskutečnil 13. září 1938, a který si vyžádal v tehdejší obci životy čtyř československých četníků.

Oba ocenění si z plesu odnesli krásnou květinu, pamětní list, plaketku a dárkový šek na nákup zboží dle vlastního výběru. Návdavkem byli také samozřejmě odměněni potleskem zaplněného společenského sálu. Jsem přesvědčen o tom, že dvojice nově oceněných zcela po právu náleží do vybrané společnosti habartovských osobností.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient