Search
Close this search box.

Plzeň dokončila další čtyři komunitní byty

Další čtyři byty vybudovalo město Plzeň v nástavbě části východního traktu objektu na adrese U Jam 23 v Plzni – Bolevci pro seniory a zdravotně znevýhodněné. Byty o velikosti 1+1 a výměře 36 metrů čtverečních jsou bezbariérové. Jeden z těchto bytů bude sloužit pro zrakově postižené. Byty vznikly z původních nevyužívaných kanceláří pod nově vystavěnými komunitními byty dokončenými v roce 2017. Náklady ve výši 4,1 milionu korun zaplatilo město. Slavnostního představení nových bytů se dnes z vedení města zúčastnili radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf a ekonomický náměstek Pavel Kotas.

„Loni v srpnu jsme dokončili 11 nových komunitních bytů v tomto objektu U Jam 23. Všechny jsou bezbariérové a upravitelné, tedy je možné byt prakticky okamžitě přizpůsobit bez větších nákladů pro osobu na vozíčku, doplní se jen snížená kuchyňská linka a madla. Tři bytové jednotky takto byly upraveny. V září letošního roku byla dokončena rekonstrukce bývalých kancelářských prostor pod těmito byty. Vznikly zde čtyři nové bytové jednotky, z nich jedna bude sloužit pro bydlení osob se zrakovým postižením,“ přiblížil primátor města Martin Zrzavecký.

„Na úpravě bytu pro zrakově postiženou osobu jsme spolupracovali s pracovnicemi Tyfloservisu, což je společnost, která se v Plzni dlouhodobě stará o potřeby občanů nevidomých a slabozrakých. V bytě bylo provedeno zejména výrazné kontrastní barevné odlišení jako například zárubní, vypínačů osvětlení a zásuvek, uzpůsobeno bylo osvětlení bytu a zastínění oken a byla vybrána vhodná kuchyňská linka. Jedná se o velice ojedinělý návrh, který dosud v Plzni, ale i v jiných městech chyběl,“ přiblížil David Šlouf, radní pro správu městských nemovitostí.

Bytový odbor Magistrátu města Plzně vybral ze svých žadatelů o byt jednoho zrakově postiženého zájemce, kterého doporučil k uzavření nájemní smlouvy k danému bytu. Jedná se o mladého muže, jenž pracuje v Plzni pro společnost TyfloCentrum. Byt bude užívat společně se svojí družkou, která je na vozíku. „Výrazně mi to pomůže se osamostatnit, získání sociálního bytu mě i mojí družce usnadní život,“ řekl při prohlídce bytu Radek Baštář.

Potřeba výstavby tohoto typu bydlení vychází ze schválené Koncepce sociálního a dostupného bydlení statutárního města Plzně na roky 2016 – 2020. Výstavbou sociálních bytů město naplňuje podmínku zákona o obcích, kdy je obec povinna mimo jiné uspokojovat potřeby bydlení. Proto musí zajistit veřejné služby, mezi něž tato služba patří a lze ji označit jako službu v obecném zájmu. Cílem výstavby sociálních bytů není zisk a rentabilita.

Celkové náklady na výstavbu čtyř nových bytů činily 4,08 milionu korun. Kromě výstavby těchto nových bytů v současné době také probíhá kompletní výměna oken, balkonových lodžií a zateplení objektu. Celý dům tak získá během podzimu nový vzhled.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient