Plzeň dokončila další čtyři komunitní byty

Další čtyři byty vybudovalo město Plzeň v nástavbě části východního traktu objektu na adrese U Jam 23 v Plzni – Bolevci pro seniory a zdravotně znevýhodněné. Byty o velikosti 1+1 a výměře 36 metrů čtverečních jsou bezbariérové. Jeden z těchto bytů bude sloužit pro zrakově postižené. Byty vznikly z původních nevyužívaných kanceláří pod nově vystavěnými komunitními byty dokončenými v roce 2017. Náklady ve výši 4,1 milionu korun zaplatilo město. Slavnostního představení nových bytů se dnes z vedení města zúčastnili radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf a ekonomický náměstek Pavel Kotas.

„Loni v srpnu jsme dokončili 11 nových komunitních bytů v tomto objektu U Jam 23. Všechny jsou bezbariérové a upravitelné, tedy je možné byt prakticky okamžitě přizpůsobit bez větších nákladů pro osobu na vozíčku, doplní se jen snížená kuchyňská linka a madla. Tři bytové jednotky takto byly upraveny. V září letošního roku byla dokončena rekonstrukce bývalých kancelářských prostor pod těmito byty. Vznikly zde čtyři nové bytové jednotky, z nich jedna bude sloužit pro bydlení osob se zrakovým postižením,“ přiblížil primátor města Martin Zrzavecký.

„Na úpravě bytu pro zrakově postiženou osobu jsme spolupracovali s pracovnicemi Tyfloservisu, což je společnost, která se v Plzni dlouhodobě stará o potřeby občanů nevidomých a slabozrakých. V bytě bylo provedeno zejména výrazné kontrastní barevné odlišení jako například zárubní, vypínačů osvětlení a zásuvek, uzpůsobeno bylo osvětlení bytu a zastínění oken a byla vybrána vhodná kuchyňská linka. Jedná se o velice ojedinělý návrh, který dosud v Plzni, ale i v jiných městech chyběl,“ přiblížil David Šlouf, radní pro správu městských nemovitostí.

Bytový odbor Magistrátu města Plzně vybral ze svých žadatelů o byt jednoho zrakově postiženého zájemce, kterého doporučil k uzavření nájemní smlouvy k danému bytu. Jedná se o mladého muže, jenž pracuje v Plzni pro společnost TyfloCentrum. Byt bude užívat společně se svojí družkou, která je na vozíku. „Výrazně mi to pomůže se osamostatnit, získání sociálního bytu mě i mojí družce usnadní život,“ řekl při prohlídce bytu Radek Baštář.

Potřeba výstavby tohoto typu bydlení vychází ze schválené Koncepce sociálního a dostupného bydlení statutárního města Plzně na roky 2016 – 2020. Výstavbou sociálních bytů město naplňuje podmínku zákona o obcích, kdy je obec povinna mimo jiné uspokojovat potřeby bydlení. Proto musí zajistit veřejné služby, mezi něž tato služba patří a lze ji označit jako službu v obecném zájmu. Cílem výstavby sociálních bytů není zisk a rentabilita.

Celkové náklady na výstavbu čtyř nových bytů činily 4,08 milionu korun. Kromě výstavby těchto nových bytů v současné době také probíhá kompletní výměna oken, balkonových lodžií a zateplení objektu. Celý dům tak získá během podzimu nový vzhled.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak