Search
Close this search box.

Město Cheb se prezentovalo na Historickém sympoziu ve Vídni

Město Cheb sklízí mezinárodní uznání za aktivity, které umožnily nejen odborníkům, ale i veřejnosti seznámení s mimořádným komplexem historických krovů v měšťanských domech na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Ve čtvrtek 4. října se na pozvání Spolkového památkového ústavu Rakouska sešli odborníci ze tří zemí, aby si vzájemně představili výsledky svých projektů.

Iniciátorem a organizátorem setkání se stalo vídeňské pracoviště, oddělení pro architekturu a stavební techniky, které v loňském roce dokončilo pasportizaci krovů historické části města. Mezi pozvanými byli pracovníci památkového ústavu z města Steyer, „krovaři“z oblasti Waldviertel, svoje zkušenosti přednesli historici, pracující ve vídeňském Hofburku. Jihočeské historické krovy prezentoval Jiří Bláha z Centra Excelence v Telči.

Cheb byl nejprve prezentován prostřednictvím činnosti Nadačního fondu Historický Cheb, jehož aktivity v projektu Historické krovy – chebský fenomén představila Marcela Brabačová, předsedkyně správní rady fondu. Ve svém projevu shrnula všechny kroky projektu, které vedly v pouhých osmi měsících k vydání publikace, instalaci výstavy, vytištění českých a německých katalogů k výstavě, prezentaci chebských krovů na domácích i zahraničních veletrzích a vydání množství propagačních materiálů. Největší zájem v publiku vyvolala informace o zřízení prohlídkové trasy, která, jak lze z reakcí přítomných soudit, je počinem naprosto mimořádným. A to tím spíše, že si ji zřídilo samo město a také ji prostřednictvím svého infocentra samo provozuje. Komplex chebských historických krovů pak odborně představil a zhodnotil Michal Panáček, který s městem Cheb, resp. s oddělením památkové péče města spolupracuje více než tři roky a na aktivitách nadačního fondu má svůj významný podíl.

Informace z Chebu, které včera zazněly ve Vídni, měly okamžitý ohlas, někteří z přítomných už si domluvili soukromou návštěvu a v plánu je také společné setkání evropských odborníků památkové péče v oblasti historických krovů v Chebu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient