Město Blatná se účastní národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn 2017

Ve spolupráci s oddělením památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje přihlásilo Město Blatná do národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn 2017 budovu Základní školy J. A. Komenského Blatná.

Objekt školy byl prohlášen nemovitou kulturní památkou dne 16. 2. 2001 a je evidován v Ústředním rejstříku kulturních památek pod rejstř. č. 50894/3-6199. Od termínu prohlášení do loňského roku probíhala kompletní obnova střešního pláště, oken a fasády, v interiéru školy došlo k rekonstrukci jídelny, hygienického zázemí a také ke zřízení nové družiny z původního bytu školníka. Město bylo finančně podpořeno při opravách z dotací právě Jihočeského kraje a také z Programu regenerace Ministerstva kultury ČR.

Z hlediska zájmů památkové péče se tak budova dočkala žádoucí rehabilitace, zejména nevhodných zásahů z šedesátých let, kdy byla dřevěná špaletová okna vyměněna za moderní výklopná bez členění. V letech 2006 až 2011 byla všechna novodobá okna nahrazena novými dřevěnými okny – tvarovými replikami z doby výstavby. Střecha celého objektu je přeložena z tradičních pálených bobrovek a na zdobnou štukovou fasádu byly zvoleny jedny z nejkvalitnějších vápenných omítek a barev na trhu, tj. KEIM od firmy Keimfarben.

V rámci této výstavy je možné do 30. dubna 2018 hlasovat o nejkrásnější proměně roku 2017, zatím s velkou jistotou 30,4 % hlasů vede obnova zrušené železniční zastávky v Litoměřicích, obnova školy získala prozatím 1,5% hlasů a v Jihočeském kraji snad udrží prvenství možná i díky Vašemu hlasování na stránkách http://cestamipromen.cz/hlasovani .

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak