Search
Close this search box.

Město Blatná se účastní národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn 2017

Ve spolupráci s oddělením památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje přihlásilo Město Blatná do národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn 2017 budovu Základní školy J. A. Komenského Blatná.

Objekt školy byl prohlášen nemovitou kulturní památkou dne 16. 2. 2001 a je evidován v Ústředním rejstříku kulturních památek pod rejstř. č. 50894/3-6199. Od termínu prohlášení do loňského roku probíhala kompletní obnova střešního pláště, oken a fasády, v interiéru školy došlo k rekonstrukci jídelny, hygienického zázemí a také ke zřízení nové družiny z původního bytu školníka. Město bylo finančně podpořeno při opravách z dotací právě Jihočeského kraje a také z Programu regenerace Ministerstva kultury ČR.

Z hlediska zájmů památkové péče se tak budova dočkala žádoucí rehabilitace, zejména nevhodných zásahů z šedesátých let, kdy byla dřevěná špaletová okna vyměněna za moderní výklopná bez členění. V letech 2006 až 2011 byla všechna novodobá okna nahrazena novými dřevěnými okny – tvarovými replikami z doby výstavby. Střecha celého objektu je přeložena z tradičních pálených bobrovek a na zdobnou štukovou fasádu byly zvoleny jedny z nejkvalitnějších vápenných omítek a barev na trhu, tj. KEIM od firmy Keimfarben.

V rámci této výstavy je možné do 30. dubna 2018 hlasovat o nejkrásnější proměně roku 2017, zatím s velkou jistotou 30,4 % hlasů vede obnova zrušené železniční zastávky v Litoměřicích, obnova školy získala prozatím 1,5% hlasů a v Jihočeském kraji snad udrží prvenství možná i díky Vašemu hlasování na stránkách http://cestamipromen.cz/hlasovani .

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient