Město Blansko vydává novou publikaci nazvanou Kámen a slzy

Město Blansko ve spolupráci s Moravským zemským archivem vydává v edici ZDíK novou publikaci nazvanou Kámen a slzy s podtitulem Svědectví blanenských památníků padlým v 1. světové válce.

Podobně jako i v jiných městech si vydáním této publikace chce město Blansko připomenout ukončení tzv. „Velké války“ v roce 1918, ale také splatit jeden neméně starý dluh.

Když byla šest let po skončení války zahájena v Blansku stavba důstojného památníku padlým vojákům, přispěli na jeho postavení nemalou částkou také občané města Blanska, které k tomu vyzvala městská rada. Sbírka byla uspořádána ve dnech 3. až 10. srpna 1924 a v tehdejší výzvě městské rady se mj. píše: „Zapište se vděčným dárkem do análů města Blanska. Sběrací listy budou svázány v knihu, jež zařazena bude do archivu města Blanska a vzpomenuta v památní knize našeho města. Po 3. srpnu zůstanou upisovací archy po celý týden vyloženy na městském úřadě, kde každý domácí i cizí může v ně nahlédnouti.“

Dnes, po více než devadesáti letech, sice není možné splnit onen původní slib blanenských radních a vyvázat již chatrné sběrací archy do památné knihy, díky moderním technologiím a laskavosti zaměstnanců blanenského pracoviště Moravského zemského archivu Brno pod vedením ředitelky Boženy Kovářové, je však přesto můžeme představit veřejnosti, a alespoň touto cestou znovu poděkovat dárcům, kteří na stavbu blanenského památníku tehdy přispěli.

A nejen to, znovu si, alespoň krátce, připomeneme i jména a osudy všech dnes známých občanů Blanska a jeho dnešních částí, kteří ve strašném válečném konfliktu v letech 1914–1918 zaplatili cenu nejvyšší. Byli to lidé z nejrůznějších vrstev. Často jen obyčejní dělníci a chalupníci, ale o svého (třeba i jediného) syna na frontě přišla také nejedna rodina náležící k tehdejší blanenské elitě.

V tomhle ohledu byla válka ke všem stejně krutě „spravedlivá“. Někteří padli hned v prvních týdnech války, jeden z nich naopak jen pár dní před uzavřením příměří, další podlehli svým zraněním až po návratu domů. A pak zde byli ti šťastnější, kteří válku přežili. Řada z nich se vrátila těžce poznamenána na těle a jizvy na duši si nesl už nadosmrti asi každý z nich.

Knížka, která bude veřejnosti představena v blanenské knihovně 28. listopadu 2018, v krátkosti rekapituluje rovněž genezi vzniku všech dalších památníků obětem první světové války, které se dnes na území Blanska nacházejí.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient