Martina Sáblíková načala v Itálii pátou desítku získaných medailí

Během třinácti let se jenom dvakrát nepovedlo Martině Sáblíkové přivézt z ME ve víceboji medaili. Letošek mezi ty dva hluché roky nepatří, protože na právě skončeném evropském šampionátu čtyř disciplích (500m, 3000m, 1500m a 5000m) v italském Collalbu vybojovala naše několikanásobná olympijská medailistka stříbrný kov.

Klasicky v první disciplíně – 500m – nepatřila mezi nejlepší, zajela až 11. nejlepší čas. Pak ovšem ve své silné „trojce“ dojela jako druhá, což jí po první dni víceboje vyneslo prozatimní čtvrté místo.
Šampionát byl zajímavý tím, že se uskutečnil na otevřené dráze. „Je tady nevyzpytatelný vítr, jedno kolo vám foukne a druhý ne. A ve výsledku je to hodně znát. Člověk si navíc musí hlídat i tempo například podle toho, jak se hýbou vlajky. Je to složitější než v hale. S trojkou i celkově s dneškem jsem ale spokojená,“ uvedla Sáblíková.

Druhý den začal jízdami na 1500m. Ta nepatří úplně k nejoblíbenějším disciplínám 31leté české závodnice, přesto se jí povedlo dojet na skvělém třetím místě. Stejné umístění si i držela v celkovém pořadí před posledním závodem na 5000m.
„Pětka“ je dlouhodobě její nejdominantnější disciplína. Vždyť na ní získala dvě zlaté olympijské medaile a devět nejcennějších kovů z MS! A v Itálii ukázala, že i s postupujícím věkem nic neztrácí na síle, která je potřeba pro tento rychlobruslařský „maraton“. S převahou deseti vteřin poslední disciplínu šampionátu vyhrála a obsadila celkové druhé místo.
„Pětku jsem takhle dobře hodně dlouho nejela, řekla bych poslední tři roky. Jsem ráda, jak to probíhalo. Fanoušci jsou tady skvělí a pomáhali mi,“ řekla Sáblíková.

Vrchol sezony, MS v jednotlivých disciplínách, má však Sáblíková teprve před sebou. Pokud jí i nadále bude držet zdraví, je velmi pravděpodobné (dalo by se říci stoprocentní), že i z Německa, kde se bude světový šampionát konat, přiveze cenné kovy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak