Martin Uhlíř: Vzpomínky na komunál. Veselé i ty méně veselé

Pomerně dost přátel se se mne ptá na zkušenosti z komunální politiky, protože se sami chystají v říjnu kandidovat. Byly pozitivní i negativní, ostatně jako vždy. Být opozičním zastupitelem v Praze 10 (přes 100 tisíc lidí) v letech 2010-14 byla v každém případě skvělá škola. Starostoval tam tehdy Milan Richter, který byl schopen arogantně zvyšovat hlas na občanky ve věku svých prarodičů. (Radniční koalice tehdy plánovala vyvést z majetku města několik prvorepublikových vil, v nichž rodiny žily přes 80 let. Veřejný zájem byste hledali lupou.) A představte si, že s tím nedokážete nic dělat, jen se těm paním omluvit. Mimochodem, v těch nejdůležitějších momentech tam tehdy vystoupil a občanů se zastal i tehdejší senátor za Prahu 10, nynější europoslanec Jaromír Štětina. Jednání pana starosty Richtera tehdy pojmenoval trefně: arogance moci.

Na druhou stranu, ty čtyři roky byli plné i veskrze pozitivní zážitků, třeba když se vám podaří se i z opozice podílet na něčem smysluplném. A kdybych měl jmenovat na co vzpomínám nejraději, tak jednoznačně oddávání. Mezi těmi asi 50 svatbami, kde jsem vystupoval v roli oddávajícího nebyla vůbec nouze o veselé zážitky. Třeba tento snímek ze září 2011. Jen si to představte. Čech, umějící německy pouze „der die das, psí ocas“, oddává uprostřed stadionu (!) fotbalové Bohemky německý (!) pár. V ten den těch povedených svateb bylo víc. Na další mi paní matrikářka zapomněla dát starostenský řetez (a já vůl si toho nevšiml) a museli jsme to jet ještě jednou.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.