Martin Šebela křtil svou novou knihu, návštěvníci zaplnili českotřebovskou knihovnu

Dne 21. listopadu se v městské knihovně uskutečnil křest nové knihy Martina Šebely Česká Třebová a Velká válka 1914–1918.

Tuto událost si nenechalo ujít mnoho příznivců a přátel regionálního amatérského historika Martina Šebely. Pozvání přijala také starostka města Magdaléna Peterková. Atmosféru válečné doby připomněli členové Československé obce legionářské, jednoty Ústí nad Orlicí, v uniformách. Tematický hudební doprovod na příčnou flétnu zajistila paní Milada Hamplová a Pavla Strouhalová.

Po pěti letech práce s dobovým materiálem od potomků českotřebovských občanů, z muzeí a archivů, se do rukou čtenářů dostává další dílo Martina Šebely. Přes 600 stran ukazuje životy obyvatel České Třebové, kteří odešli na frontu, ale i těch, kteří během první světové války zůstali doma. Příběhy rodin ožívají díky fotografiím, citacím z dopisů a pohlednic, které se dochovaly. Návštěvníkům křtu přečetla Daniela Stránská ukázky z knihy. Aby nezaznělo jen utrpení, které českotřebováci zažívali, na odlehčení byla vybrána i tzv. špeková aféra.

Po křtu knihy následoval ještě křest kalendáře na rok 2019. Programem setkání provázela Lucie Rybková.

Vydání publikace finančně podpořilo město Česká Třebová, Pardubický kraj a mnoho dalších.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.