Search
Close this search box.

Manželé z Velichovek: Synův život visel na vlásku již několikrát, vždy to naštěstí zvládl

Manželé Marek a Irena Vernerovi si vždy přáli velkou rodinu a tak není divu, že na svět postupně přivedli Annu (16), Marka (15), Tomáše (10) a Matěje (8). Narozením posledního syna se celé rodině změnil život od základů. „O Matějově nemoci jsme se dozvěděli, když byla manželka ve 24. týdnu těhotenství. Lékaři nám oznámili, že má srdeční vadu – Fallotovu tetralogii, která je bez pravidelných operačních zákroků neslučitelná se životem. Naštěstí je Dětské kardiocentrum FN Motol na vysoké úrovni, a tak jsme měli jistotu, že po lékařské stránce bude mít Matěj tu nejlepší péči,“ vypráví pan Marek a pokračuje: „První rok jeho života byl opravdu bojem o život. Naštěstí se, po mnoha krizích a menším dodatečném zákroku, jeho stav nakonec stabilizoval.“
I přes veškerou péči lékařů je Matějův život kvůli nemocnému srdci značně omezen. Snadno se unaví a zadýchá, ujde maximálně 500 metrů a na delší trasy potřebuje zdravotní kočárek. Během svého života již podstoupil několik operací a jeho život visel doslova na vlásku. S každým zákrokem se navíc vždy pojí dlouhá rekonvalescence a především klidový režim. Kromě synova onemocnění rodina musí řešit také finanční situaci. Matějův zdravotní stav zatím neumožnil paní Ireně nastoupit do práce: „Jakákoliv infekce může být pro Matěje život ohrožující a často tak musí zůstat doma, zvláště v období zvýšené nemocnosti do školky prostě nemůže. Od září nastupuje do první třídy – uvidíme, jak to bude zvládat. Musíme dávat pozor na přetažení, vyčerpání i sebe-menší zranění. Doufám, že se vše zvládne, a já se budu moct opět alespoň na částečný úvazek vrátit do práce.“

S chodem domácnosti i výdaji spojenými s léčbou pomáhají šestičlenné rodině dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Příspěvky nám v této náročné životní situaci hodně pomáhají. Za to všem srdečně děkujeme,“ vzkazují manželé.

Na Náchodsku potřebuje finanční pomoc dalších 17 rodin s vážně nemocným dítětem. Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je například chronické selhání orgánů, chronické střevní onemocnění, závažné metabolické poruchy či jiné kombinované postižení. Těmto rodinám pravidelně pomáhá nadace DOBRÝ ANDĚL. Vybrané příspěvky za každý měsíc nadace rovnoměrně rozdělí mezi potřebné rodiny. Výši příspěvků tak ovlivňuje počet dárců i přispěná částka.

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila. Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL.

Staňte se Dobrým andělem

Zapojit se do pomoci můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Vaše příspěvky nadace DOBRÝ ANDĚL odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů zakladatelů a dalších filantropů.

Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem?

Doporučte jí nadaci Dobrý anděl. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci Dobrého anděla již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient