Malý princ se po překladu do hantecu dočkal i valašské verze

Kultovní klasika o malém chlapci od Antoina Saint-Exupéryho, původně napsaná ve francouzštině, která byla v roce 2017 přeložena do svého 300. jazyka – hassanštiny, severoafrické varianty arabštiny – získal nyní další exotický překlad. Tentokrát do valašského nářečí.

Stojí za ním nakladatelství Joka, které loni vydalo tuto půvabnou knihu i v dalším moravském nářečí – brněnském hantecu. Aktuálně tak tak je Malý princ nejpřekládanější nenáboženskou knihou na světě.

„Taká malučká a teňučká knižka! A šak enom o malučkém ogárkovi. A přeca umí ten ogárek rožnút světélko v dušách luďom po celém velikém světě. Moc je takých, keří tak nekdy v noci hledíja na hvězdy a pravíja si, či zrovna hen tá néni tá jeho. Lebo nekoho inšího… Valaši nečekali na nejaké to svoje vydání, umíja tú knižku čtnúť po česky, a tož nekeří aj po anglicky lebo třebas po německy. No a včil ho majú. Máme. První knižku velikéj literatúry popřelážanú do našej rodnéj řeči. Čujete zvoňéní? Štrngáme si na to!“

Malý princ byl převeden do valašského nářečí historikem Petrem Odehnalem na popud sběratelky Martiny Dlabajové, která vlastní aktuálně nějakých 270 verzi této knížečky. Valašský princ byl pokřtěn včera ve Valašských Kloboukách, kde Odehnal působí ve zdejším muzeu. Knižní novinku Malučký princ doprovodil svými originálními ilustracemi Roman Kudláček.

Ludé majú svoje hvězdy, enomže ty nejsú stejnaké. Tých, keří putujú, ony provázajú. Pro ty druhé sú ony enom malučké světélka,“ sděluje vypravěči Malučký princ ve valaštině a hned pokračuje: „Já budu na jednéj z nich bývať, budu sa na jednéj z nich smíť, a když ty sa podíveš na nebe, přinde ti to, jak by sa smíly všecky. A tož ty teda budeš měť hvězdy, keré sa umíja smíť!“

Čtenáři se také dozví, že hroznýši svoju kořisť nežvýkajú, polykaju ju celú a potem se nemožú ani hnúť a z půl roka enom spíja a trávíja. Anebo kdo je vlastně ten malučký princ z planetky B 612, kerá néni větší jak chalupa.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.