Majitelka množírny se zabarikádovala v bytě, štěňata si vzala jako rukojmí

Veterináři narazili v Sedlci u Plzně na množírnu psů. Původně jeli do objektu kvůli oznámení, že jsou tam podvyživení a nemocní psi. Na místo se brzy dostavila i státní a městská policie a také krajská veterinární správa.

„Ve středu jsme přijali oznámení, že v Sedlci je pravděpodobně množírna psů a že se může jednat o týrání,“ uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová. V objektu byly dvě desítky psů různého věku. Žili v otřesných podmínkách mezi výkaly. Granule měly jen tak poházené po zemi a voda na pití byla silně znečištěná. Někteří ze psů byli silně podvyživení, u dalších byly na první pohled znát známky zhoršeného zdravotního stavu. Více však ukáže až veterinární prohlídka.

Chovatelka, které psi patřili, se odběru psů nezúčastnila. Spolek pod názvem Hlas zvířat už na ní podal trestní oznámení.

„Zahájili jsme úkony pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat. Pachateli v tomto případě hrozí vězení v délce až pěti let,“ dodala policejní mluvčí Rubášová. Sazba se ale ještě může změnit. Podle informací žena prodávala psy jako „papírové“, i když žádné osvědčení o rodokmenu ve skutečnosti neměli. Hodnota prodaných psů se pohybovala mezi 15 a 18 tisíci.

Podle informací docházelo k týrání v tomto objektu několik let. Místní lidé si i často stěžovali, že psi z objektu utíkají. Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně už před rokem stížnosti řešil, ale žádné týrání prokázáno nebylo. Majitelka jen dostala pokutu za častý útěk psů.

Objekt v Sedlci u Plzně však nebyl jediný, který zmíněná majitelka provozovala. O pár hodin později zasahovali policisté s veterináři v jednom z panelákových bytů, kde se měly nacházet další desítky psů.

Majitelka začala nejdříve psy vynášet z bytu, pak se zabarikádovala a vyhrožovala, že zvířatům ublíží. Poté však dovolila městským strážníkům, aby psy postupně odváželi.

Je těžko uvěřitelné, že i když si lidé v panelovém domě neustále stěžovali na štěkot psů, úřady jim nedokázaly pomoci. Vše se obrátilo ve chvíli, kdy se do případu vložil spolek Hlas zvířat.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.