Maďarský velvyslanec odhalil pamětní kříž v Širokém Brodu

Ferenc Leo Szökős, první padlý v prusko-rakouské válce, kterému byl 21. července odhalen pamětní kříž v Širokém Brodu. Slavnostního okamžiku se zúčastnili maďarský velvyslanec Dr. Miklós Boros a další hosté včetně veřejnosti.

Pietnímu aktu předcházela komentovaná prohlídka výstavy Post Bellum 1866 ve Vodní tvrzi v Jeseníku. V expozici, věnované vojenskému konfliktu mezi Pruskem a Rakouskem v roce 1866, si přítomní prohlédli výstroj i výzbroj obou soupeřících armád, palné i chladné zbraně a nálezy z archeologických výzkumů. Poté následovala návštěva hřbitova v Písečné, kde je instalována pamětní deska připomínající událost před 152 lety. Tehdy, 22. června 1866, postupovala pruská vojska o síle přibližně 1800 mužů přes Mikulovice do Širokého Brodu. V té době bylo vysláno na průzkum asi 500 rakouských husarů 6. pluku, kteří se v blízkosti kostela v Širokém Brodu střetli s pruskou hlídkou. Při této srážce zahynul trubač těchto husarů, sedmadvacetiletý desátník Ferenc Leo Szökős ze Sedmihradska. Stal se tak úplně prvním vojákem, který v tomto krvavém konfliktu padl.

Vzpomínková akce vyvrcholila odhalením pamětního kříže v Širokém Brodu za účasti Javornické dělostřelecké gardy.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.