Lutherova socha v Aši je kulturní památkou

Památník Martina Luthera byl zapsán do rejstříku Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. Za kulturní památku byl prohlášen rozhodnutím Ministerstva kultury dne 12. 3. 2018. Město Aš jako vlastníka o tom informoval Národní památkový ústav v Praze.

Památník Dr. Martina Luthera, zhotovený roku 1883 u příležitosti 400. výročí jeho narození v blízkosti tehdejšího evangelického kostela, byl prohlášen za kulturní památku proto, že se jedná o kvalitní umělecké dílo norimberských mistrů Johanna Wolfganga Rössnera a Christopha Albrechta Lenze a především představuje významnou historickou památku s odkazem na luteránskou tradici území Ašska. Zároveň jde o vůbec jediný památník Martina Luthera na území České republiky a jednu z mála dochovaných památek dnes již neexistujícího historického jádra města Aše.

Socha Martina Luthera byla vážně poškozena počátkem října 2006 padajícím stromem. Její oprava trvala téměř dva roky. Na podstavec se vrátila v červnu 2008.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.