Litvínov zůstává v extralize, Jihlava naopak sestupuje

Před začátkem prolínací soutěže byli za mírné favority považováni letošní hokejoví extraligisté Litvínov a Jihlava. Nakonec tuto úlohu splnil jen první jmenovaný.

HC Verva Litvínov – Rytíři Kladno 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)

Ani v posledním zápase letošní baráže se do kladenského dresu nenavlékl Jaromír Jágr. V tuto chvíli je těžké odhadovat, zda ho uvidíme v kladenských barvách v příštím roce, či naše největší hokejová hvězda dá přednost zahraničnímu angažmá.

Litvínov potřeboval v tomto zápase vyhrát, aby se udržel v extralize a tento úkol začal plnit už v první minutě, kdy se trefil jeho hráč Černý. Za pět minut už to bylo 2:0 díky Jánskému.
Kladenským hráčům nešlo v tomto zápase upřít snahu, ale přece jenom hrát s vědomím, že postup je ztracen, jim nedával takový velký elán, jak tomu bylo v minulých zápasech. A proto se ani nedostávali do velkých šancí. To domácí byli nadále při chuti, což potvrdili dvěma góly v polovině utkání.
V té době už tušili litvínovští fanoušci, mže se dnes bude slavit. K většímu nadšení jim přispěl gól na 5:0. Kladenští pak už jen kosmeticky upravili výsledek.

Branky a nahrávky: 1. J. Černý (Sörvik), 6. Jánský (F. Lukeš), 27. Jícha (Válek, Matoušek), 28. F. Lukeš (J. Mikúš), 43. Baránek (Válek) – 54. Patyk (Kehar), 55. T. Kaut (Lenďák, Pekr). Rozhodčí: Pešina, Lacina – Brejcha, Frodl. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 6011 (vyprodáno).

Jiří Šlégr, trenér Litvínova: „Takový zápas je vždycky strašně složitý. Soupeř prakticky o nic nehraje, nemá co ztratit, je uvolněný a u nás jde o obrovské napětí, protože musíme zvítězit. Za mě je potřeba poděkovat fanouškům, že naplnili stadion a věřili, že to kluci zvládnou. A poděkovat hráčům a všem, kteří se podíleli na tom, že se to povedlo, i když to bylo hektické. Udrželi jsme extraligu v Litvínově. Všichni víme, že je to pro město zásadní záležitost. Zlomový okamžik celé baráže bylo otočení zápasu s Jihlavou v poslední třetině. Pak jsme si šli za svým.“
Pavel Patera, trenér Kladna: Pro nás bylo dnes těžké kluky namotivovat do zápasu, protože jsme v pátek ztratili šanci na extraligu. A asi to bylo i vidět. I podle výkonu se mi zápas těžko hodnotí. Hned při prvním střídání jsme dostali gól a Litvínov si za tím šel. Nepodali jsme optimální výkon.“

HC VERVA Litvínov: Kantor – Baránek, Sørvik – Frolo, Gula – Iberer, Sklenička – Doudera – Černý, Mikúš, Hanzl – Lukeš, Hübl, Jánský – Trávníček (C), Gerhát, Řehoř – Matoušek, Válek, Jícha. Připraven Petrásek. Trenéři Šlégr, Stránský, Weissmann, Skuhrovec
Rytíři Kladno: Cikánek – Matula, Štindl – Zelingr, Kehar – Repe, Lenďák – Redlich, Kaut, Kružík – Kloz, Kubík, Tůma (C) – Bláha, Machač, Zikmund – Svedlund, Patyk, Pekr – Wildumetz. Připraven Stahl. Trenéři Hořava a Patera

Jihlava vyhrála, přesto se nemůže radovat

HC Dukla Jihlava – HC Energie Karlovy Vary 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Už před zápasem bylo jasné, že když Litvínov vyhraje, nemusí se ohlížet na výsledek Jihlavy, protože měl lepší skóre ve vzájemných utkáních. Jihlavští určitě tušili, že si Litvínov pravděpodobně nenechá ujít vítězství a s tím spojené udržení se v extralize, přesto se do zápasu pustili s velkou vervou. Už ve 2. minutě otevřel skóre Hubáček. A za dalších pět minut už vedli 2:0 (Zeman).
Hráči Karlových Var hráli s vědomím, že mají postup jistý a tolik toho v tomto zápase v prvních dvou třetinách nepředvedli. Jihlava navíc přidala třetí gól.
JIhlavští vstupovali do dalších minut už s informacemi, že Litvínov má velký náskok a i to se projevilo postupně na jejich výkonu. Karlovy Vary dokonce dokázaly ještě dvěma góly zkorigovat výsledek.

Petr Vlk, trenér HC Dukla Jihlava: Neprohráli jsme si to dnes, ale ve dvou domácích utkáních. Po čtyřech kolech jsme měli 10 bodů a po porážce na Kladně prohráli i dvě domácí utkání. Tam se lámal chleba. Kdybychom ty zápasy udělali, tak vývoj soutěže by byl úplně jiný. Bohužel, teď jsme samozřejmě zklamaní, ale to je život.“
Tomáš Mariška, trenér HC Energie Karlovy Vary:Můžu jen poděkovat našim hráčům a fanouškům, jak přistoupili k celé sezoně. Od léta jsme věděli, za čím chceme jít, a pracovali jsme na tom všichni dohromady. Jsme neskutečně rádi, že se nám zase po roce, hned v nejkratším času, podařilo postoupit zpátky. Za celou sezonu jsme si to zasloužili.“

Branky a nahrávky: 2. R. Hubáček (Anděl, Šidlík), 7. A. Zeman (Čachotský, Jiránek), 20. Rabbit (M. Hlinka, D. Kajínek) – 42. Vrdlovec (Šik, Vachovec), 47. Stloukal (Flek, Kverka). Rozhodčí: Hradil, Kika – Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 2684.

HC Dukla Jihlava: Kořenář – Suchánek, de la Rose, Kajínek, Stříteský, Váňa, Šidlík, Zdráhal – Diviš, Skořepa, Straka – Jiránek, Zeman, Čachotský – Seman, Hubáček, Anděl – Rys, Hlinka, Rabbit
HC Energie Karlovy Vary: Závorka (21. Kuchař) – Krejčí, Šafář, Pajk, Plutnar, Bernáth, Rohan – Stloukal, Kverka, Flek – Beránek, Gríger, Kohout – Vachovec, Vrdlovec, Šik – Osmík, Zadražil, Rulík