Město Litoměřice se zapojilo do prestižní energetické a ekologické soutěže E.on Energy Globe a postoupilo do druhého kola v kategorii obec s přihlášeným projektem „Litoměřice, město s energií“. O vítězi rozhodne veřejnost v on-line hlasování, přičemž každý z hlasujících může vyhrát čtyřměsíční zapůjčení vozu Škoda Kodiaq, vysavač Miele, dárkovou kartu do Hornbachu, nebo sadu dlát a šroubováků. Hlasovat je možné až do 30.září.
Cílem soutěže je ocenit projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. „Litoměřice dlouhodobě snižují energetickou náročnost městských budov, zavádí ekologické a energetická zlepšení a snaží se inspirovat své obyvatele k trvale udržitelnému rozvoji města. Například finančním příspěvkem na pořízení solárního systému pro přípravu teplé vody,“ popsal směr, kterým se město ubírá, starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.
Rozsah inovačních aktivit, kterými se Litoměřice mění v energeticky nezávislé a nízkoemisní město, je široký. „Po sérii úspěšných renovací na sedmi školských budovách na úrovni současných norem si Litoměřice zvedly laťku a renovovaly tři mateřské školy v energetickém standardu blízkém pasivním domům,“ uvedl energetický manažer města Michal Černý. O rok později šly Litoměřice opět „do neznáma“ a využily metodu EPC (Energy Performance Contracting / Energetická služba se zárukou) k renovaci dalších 13 městských objektů. Náklady na úsporná opatření budou hrazena až z budoucích energetických úspor, a jen v případě, že jich bude dosaženo.
Renovacemi městských budov však místní aktivity nekončí. Například technické služby města opravují místní komunikace mimo jiné pomocí stroje, který umí vyfrézovaný starý asfalt na místě přeměnit na základní materiál pro novou asfaltovou směs.
Město podporuje na svém území vznik nových obnovitelných zdrojů energie, důkazem toho je hydroelektrárna, přes 3 tisíce metrů čtverečních podpořených solárních kolektorů nebo solární elektrárny umístěné i na střechách městských budov. Ty chce postupně dovybavit systémem pro akumulaci vyrobené energie a dobíjení elektromobilů či elektrokol. Městský úřad a městská policie v Litoměřicích používají dohromady 8 elektromobilů a 11 elektrokol. Městská hromadná doprava pak jako palivo využívá CNG.
Dalším ze záměrů města je například hlubinný geotermální vrt, jehož tepelnou energii plánuje město využívat v systému centrálního zásobování teplem. V plánu je i vybudování první energeticky aktivní veřejné budovy v České republice (PAVE), bytů pro mladé začínající rodiny.